![]() |
Pociąg z Zurichu |
Sława Toroszczina w Nowej Gazecie parafrazując wiersz Lermontowa napisałą "Bielejet Pavrus odinokij" i okazało się, że rzeczywiście w 1917 r. , "w kraju dalokom", czyli w sztabie generalnym armii niemieckiej przekazano Parvusowi pieniądze na rewolucję w Rosji w zamian za obietnicę jednostronnego pokoju z Niemcami.
![]() |
Parvus |

Nas, i nie tylko nas, Ossendowski poinformował o tym dawno, ale administracja rządowa Rosji pośrednio przekazała tę prawdę rodakom dopiero w 100-letnią rocznicę rewolucji – kanał 1 tv zainicjował serial "Trocki", a kanał Rossija "Demon rewolucji " czyli film o Parvusie.. Aby nie było prosto, w obu serialach zwraca się uwagę na żydowskie pochodzenie bohaterów serialu i ich żydowskie nazwiska.
"Według najnowszych odkryć telewizji, kraj z którego byliśmy dumni powstał za pieniądze jego niemiecko-żydowskich wrogów z pomocą grupy lokalnych awanturników, a partię komunistyczną należałoby zdelegalizować" –
podsumowuje przesłanie ideowe z tych filmów Toroszczina.
Taki obraz przeszłości przypisuje ona dyspozycyjności i specyfice masowej tv, preferującej tanią sensację nad rzeczową dyskusją, wyścigiem przedwyborczym, symptomem okrążonej twierdzy i obawą przed kolorowymi rewolucjami inspirowanymi z zewnątrz. Jednak uważamy, że nie docenia Towarzysza Putina.
My dawno spodziewaliśmy się zduszenia obchodów rewolucji i podobnych seriali w tv. Dwa lata temu na blogu (28.12.2015 Pociąg z Zurychu) cytowaliśmy Putina, za rosyjską Wikipedią: "Rosja przegrała I wojnę światową 1914-1918 z powodu zdrady narodowej przez władze bolszewickie, które zawarły separatystyczny pokój z Niemcami […] Bolszewicy nie oglądając się na sojuszników podpisały go z faktycznie przegranymi Niemcami. To zdrada ówczesnego rządu, zdrada narodowa!" Dalej Putin tłumaczy, że Stalin i jego bolszewicy odkupili tę zdradziecką decyzję zwyciężając Niemców i zwracając wielkość krajowi.
I rzeczywiście, Putin od lat konsekwentnie realizuje pewną koncepcję polityczną wielkiej Rosji, wielkości pojmowanej terytorialnie i wojskowo, i tej wizji podporządkowuje politykę historyczną – kto rozszerzył terytorium – dobry, zmniejszył – zły.
![]() | |
Lenin, Trocki i Parvus |
A tak w ogóle podsumował to R. Górny. Jego zdaniem podzielono się wodzami rewolucji: Zachód ceni Lenina, a terror przypisuje Stalinowi, a Kreml jakby odwrotnie, Stalina ceni za zwycięską wojnę i mocarstwowość, Lenina przemilcza za zdradę kraju.
Obchody w Berlinie
Komentarze
Prześlij komentarz