Przejdź do głównej zawartości

Styl chiński w gospodarce i wizyta Scholza

 Xi Jiinping na wizytacji  w  Chongquing
Redaktorzy Niezawisimoj Gaziety mają prywatne kontakty z chińskimi naukowcami i politologami,  co powoduje, że ich artykuły i przeglądy na temat państwa środka często wykorzystujące nie tylko wiedzę ekspertów rosyjskich lecz też  opinie ich chińskich odpowiedników, są szczegółowe i  stosunkowo wiarygodne.

Otóż  Xi Jinping  wizytując ostatnio w ramach partyjnych kontroli dyscyplinarnych  Chongquing,  gęsto zaludnione największe miasto Chin,  mówił nie tylko o konieczności poprawy dobrobytu mieszkańców  i modernizacji  miasta w stylu chińskim.  Celem nowej doktryny "o stylu chińskim" jest   ograniczenie wydatków i już w 21 prowincjach znacząco  zmniejszono fundusze na samochody służbowe  zalecając urzędnikom  rowery. Na Zjeździe Komitetu Centralnego partii  w 2022 roku, Xi Jinping mówił o       innowacyjności, zrównoważonym rozwoju, sprawiedliwości społecznej, niezależnej polityce i autonomii finansowej itp.  Temu ma służyć  zmniejszenie wydatków administracyjnych.

Zmiany zaczęto od urzędników,  którym nakazano ograniczyć wydatki, a władze lokalne prowincji  zaczęto  rozliczać z oszczędności.  Jedna z nich  już zrezygnowała  aż z 15% przyznanych na ten rok  pieniędzy.   Urzędnikom przypomniano korzenie komunistyczne, zalecono   skromność życia wzorem dawnych  czerwonych działaczy, którym wystarczały rowery.  Xi Jiinping wraz z dojściem do władzy walczy nie tylko z korupcją, ale i z rozrzutnością.  Obecne zalecenia na to wskazują.  Komitet Centralny partii nakazał urzędnikom m.in. zrezygnowanie z obiadów na koszt państwa, polecił odmawianie  wyjazdu na niekonieczne delegacje, rezygnację  z  wszelkich ulg i przywilejów. Na plakietach  w roli bohatera  patronuje tej akcji prosty żołnierz  oddany sercem Mao Zadongowi. Mimo kolejnych ograniczeń i wizji zamienienia auta na rower, praca w partii i urzędach cieszy się w Chinach  ogromnym prestiżem.

Konstantin Remczukow, generalny dyrektor Niezawisimoj Gaziety,  stale monitoruje sytuację w Chinach.  Systematycznie ukazują się na portalu NG jego wieloaspektowe  przeglądy  sytuacji w tym państwie. Z  omówionych w ostatnim przeglądzie wydarzeń   politycznych nas interesuje wizyta Olafa Scholza w Chongquing i Szanghaju oraz jego rozmowy z Xi Jinpingiem. Wydaje się, że panowie nie za bardzo się dogadali. Xi Jinping domagał się  uczciwej konkurencji, zniesienia ograniczeń na eksport do Chin produktów w wysokiej technologii i tych samych jak niemieckie   praw dla firm z chińskim kapitałem. Scholz mówił o współpracy, m.in.  w zakresie zielonego ładu, energii odnawialnej i walki z ociepleniem. Xi Jinping odmówił udziału w konferencji pokojowej bez równorzędnego w niej udziału Rosji i Ukrainy i zarzucił Niemcom przedkładanie własnych interesów nad dążenie do stabilności i pokoju światowego.  Xi Jing chwalił się bezwizowym dla Niemców ruchem turystycznym do Chin, Scholz obiecał Chińczykom  jedynie  ułatwienia  w odwiedzaniu Niemiec.  Niewielkie to  jednak osiągnięcia.  Mimo morza słów o wzajemnej współpracy, przyjaźni i uznaniu,  interesy obu państw nie wydają się zbytnio zgodne.  Właśnie niedawno aresztowano 3 Niemców za szpiegostwo na rzecz Chin. Stworzyli oni fasadową firmę, która m.in.  współpracowała z czołowymi uczelniami niemieckimi w celu transferu wiedzy. Ministrowie niemieccy nauki, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości wzywają swoje resorty do czujności, co pewnie nie wpłynie na rozwój deklarowanej współpracy miedzy uczelniami.

Remczukow omawia też  ekonomię  Chin i relacje gospodarcze z Rosją, ale o tym w kolejnym poście

 Urzędnicy na rowery... Chiny w przeglądzie Remczukowa

Komentarze