Przejdź do głównej zawartości

Pociąg z Zurychu



Aby zrozumieć niuanse,  często wzajemnie sprzecznej, narracji ideologicznej prezentowanej w obecnych mediach rosyjskich, należy przypomnieć wypowiedź Putina z 27 lipca 2012 roku. Na oficjalnej Radzie Senatu RF  gubernator Obwodu Jarosławskiego Anatolij  Iwanowicz Lisicyn zapytał  Putina o obchody rocznicy wybuchu I wojny światowej. W odpowiedzi usłyszał, co przywódca narodu myśli o ówczesnej sytuacji politycznej.  

 Zacytujmy więc za rosyjską wersją Wikipedii (przypis 33 n.t. I wojny światowej) wypowiedź Putina:  „Rosja przegrała I wojnę światową 1914-1918 z powodu zdrady narodowej dokonanej przez władze bolszewickie, które zawarły separatystyczny pokój z Niemcami. (Na zdjęciu obok Trocki w pociągu Zurych-Helsinki; pociągiem tym jechał również Lenin i Krupska, poniżej sowiecka delegacja w Brześciu). Nasz kraj przegrał z przegraną stroną!  To rzecz unikalna w skali światowej: my przegraliśmy  z Niemcami, skapitulowaliśmy przed państwem, które chwilę później samo skapitulowało przed Ententą! W wyniku bolszewickiej rewolucji pozycja Rosji osłabła. Bolszewicy,  nie oglądając się na sojuszników z Ententy, podpisali z już faktycznie przegranymi Niemcami w Brześciu separatystyczny pokój.
Część historyków uważa, że tym samym wypełnili swoje zobowiązania za okazaną im przez Niemcy pomoc w przejęciu władzy w Rosji. To zdrada ówczesnego rządu, zdrada narodowa, co przemilczano ze względy na ich  partyjne interesy.  Nie wolno pierwszej wojny światowej określać mianem „imperialistycznej”. Swoje winy bolszewicy odkupili zwyciężając w II wojnie światowej. Nie będziemy więc  mówili o cenie tej zdrady, choć  była nią strata milionów ludzi i ogromnego terytorium. Chcę tylko wyjaśnić dlaczego przemilczano te kwestie”. Tyle towarzysz Putin. I pomyśleć, że za podobny tekst groziło w Rosji w łagodniejszych czasach więzienie, a w bardziej zasadniczych – rozstrzelanie.

 W grudniu 2012 r. Putin ogłosił 1 sierpnia dniem  pamięci żołnierzy rosyjskich poległych w I wojnie światowej, w Moskwie na Pokłonnej Górze wybudowano pomnik ku czci poległych (zdjęcie obok), a w mieście Banja Luka w Bośni i Hercegowinie  odsłonięto popiersie Mikołaja II (na zdjęciu poniżej). We wrześniu w 2014 r. uroczyście otworzono w Petersburgu pierwsze na ziemi rosyjskiej muzeum poświęcone I wojnie światowej.

Komentarze