Przejdź do głównej zawartości

Zdobywczym krokiem idziemy w słoneczny świat!

 W grudniu 2022 r. Putin zlecił odpowiednim organom rządowym  opracowanie strategii rozwoju


młodzieży RF do 2030 r.  Dokument pilnie od tego czasu  opracowywano, dziś zaprezentowano go w dumie. Młodzież zgodnie z jego założeniami  rozwija się niemal z dnia na dzień we właściwym z punktu widzenia władz  kierunku, a  będzie jeszcze  wspanialej,  np. dumę z życia w Rosji w 2020 r. wyrażało tylko 46% młodzieży,  w 2030 roku  będzie  chlubić się krajem  już 91%. Przynajmniej tak stwierdziła na posiedzeniu parlamentu  Ksienia Razuwajewa, szefowa Rosmołodioży (Agencja Federalna ds. Młodzieży).  Zapoznaliśmy się ze Strategią  na okres do 2025 roku. Określa ona cele władz  i kierunki pracy z młodzieżą do 2030 roku. Do młodzieży zalicza się osoby w wieku 14 do 35 lat. Obecnie nadal główne  wyzwania  to demografia tj.  spadek liczby młodych ludzi, odpływ talentów, niedostatki postawy  ideowej, gorsza zdrowotność, kryminalizacja, nałogi. Liczba młodzieży spadła w Rosji  z 35,2 mln w 2012 roku do 25,6 mln w 2025 r.  czyli o 27,3%. Spadła też liczba studiujących z 6 mln, w 2012 na 4,1 mln w 2021 r.  Strategia  zakłada, że ponieważ młodzieży jest mniej,   ilość należy  zastąpić jakością, tzn. brak młodych  pracowników ich lepszym wykształceniem i wspanialszą osobowością.  Ustalono  kilkadziesiąt ogólnych kierunków działania  np. tworzenie motywacji, organizacja kursów, rozszerzanie samokształcenia, wspieranie talentów i innowacji, rozwijanie przedsiębiorczości  itp. 

  Należy też stworzyć system zatrudnienia młodzieży, w tym placówki informacji o dostępnych miejscach pracy. Zdrowie  ma zapewnić system propagandy zdrowego  trybu życia i walki z nałogami.  Wartości moralno-duchowe  -- wdrożenie  nowych programów nauczania historii, ceremonie i procedury patriotyczne,  poznanie sukcesów Rosji i Rosjan,  szkolenie wojskowe, kluby patriotyczne. Należy promować  małżeństwo, wielodzietność, tradycyjne wartości moralne, odradzać przerywanie ciąży, pomagać przy uzyskaniu lub zamianie mieszkania.  

Czyli w sumie, naszym zdaniem,  Strategia  jest wykazem  pobożnych życzeń i pożądanych przez władzę  trendów.   Ciekawa staje się, gdy jej  autorzy  formułują konkrety, to znaczy  wymieniają co  osiągną  niebawem, czyli w perspektywie do końca 2025  roku w zakresie tej  poprawy jakości młodzieży.  Istne cuda. Liczba studentów ma wzrosnąć z 4,1 mln do 4,3 mln; spadnie  zaś  do 5,5%  pod koniec 2025 roku liczba młodych osób (14-24 lat)  nie uczących się i nie pracujących  (z 12,1% w 2012).  Młodzież w 2025 r. będzie zdrowsza, gdyż mniej będzie pić,  palić i korzystać z narkotyków. Jeżeli (jak zapewniają autorzy Strategii) w 2012 roku ponad 2 mln ludzi w wieku 11-29 lat regularnie, choć z różną częstotliwością  brało narkotyki, to w 2025 r. będzie je brało najwyżej  milion osób, całkowicie zostanie usunięta narkomania dzieci do 14 roku życia.  Aktywna profilaktyka spowoduje, że udział młodych ludzi w przestępczości spadnie do 30-35% już  w 2025  roku (z 55% w 2012 r.) Młodzi obywatele  przestaną też  palić  papierosy ze względu na rosnące ceny tytoniu, powszechne zakazy i kary oraz przekonującą propagandę  wartości zdrowia i szkodliwości palenia. Wzrosną dochody młodych ludzi, ich odpowiedzialność i zaangażowanie patriotyczne.  Do  2024 roku 40% młodych, a do 2030 roku już  91% będzie zaangażowana w działalność patriotyczną.

 Projekt Strategii przedstawiono na dzisiejszym posiedzeniu dumy. Posłowie wnieśli różne poprawki, ( np. proponowali szerokie nauczanie ekonomii), ale  ogólne trendy ich zachwyciły. Ksienia Goriczewa (Nowyje Liudi) zanegowała całą koncepcję, ze względu na  brak ustaleń, kto właściwie odpowiada za realizację konkretnych spraw. Eksperci ze szkół wyższych i różnych organizacji wnieśli propozycję kilkuset poprawek.  Razuwajewa podziękowała wszystkim za uwagi, poprosiła o ich sformułowanie pisemne. Zważywszy ich ilość dokument będą nadal opracowywać przez kolejne lata. I to jedno wydaje się realne.

 Tekst Strategii Rozwoju Młodzieży do 2025 r. 

Ocena Strategii. Tekst Kommiersanta 




Komentarze