Przejdź do głównej zawartości

Prawda (nasza) powinna zastąpić prawo

 Kolejny dzień obrad forum prawniczego  poświęcono zmianom w programie nauczania szkolnego.   Od września 2025 r.  ograniczono przedmiot wiedza o społeczeństwie, tzn. dotąd jego nauczanie  obowiązywało w klasach od 6 do 11, a będzie - tylko  w klasach od 9 do 11, w zamian  zwiększono liczbę lekcji z historii Rosji.   WOS na egzaminie końcowym wybierało 60% uczniów,  podstawowa wiedza z tego zakresu była niezbędna na paru kierunkach studiów.   Uczniów zaznajamiano m.in. z  obowiązującym prawem rodzinnym,  karnym, pracy,  wyborczym  itp. 

Oceniający  te zmiany eksperci, zabierający głos na PMJuF -2024  uważają , że wiedza na temat prawa nie jest specjalnie młodzieży potrzebna, w każdym razie jest mniej istotna niż właściwa  postawa obywatelska.  Władisław Kononow, (odpowiada za politykę historyczną w administracji prezydenta) podkreślił  Musimy młodzieży  wyjaśnić, czemu życie w prawdzie w rosyjskiej mentalności jest trochę ważniejsze niż życie zgodne z prawem".  Siergiej Krawcow, minister oświaty, poprzednim podręcznikom zarzuca, że sprzyjały kształtowaniu postawy antypaństwowej.   Współautor nowych podręczników, Władimir Medinski, skrytykował wzorowany na zachodzie tryb nauczania i dotychczasowe  podejście  do wiedzy  prawniczej jako "egoistyczne, formalno-prawne. Abiturienci, chcący zdawać na prawo, przepełnieni są teraz niepotrzebną informacją prawną, oczywiście powierzchowną.  Przy dalszych studiach widzimy, że  brak im  natomiast  postawy obywatelskiej, mają błędne podejście". Z  wypowiedzi zgromadzonych prawników, urzędników i naukowców przebijało przekonanie, że poprzednie programy nauczania zbudowały pokolenie roszczeniowych obywateli,  tymczasem  młodzi ludzie powinni się kierować zasadą, że "kto, jeżeli nie my?"  Wychowanej na poprzednich podręcznikach młodzieży , zdaniem dyskutantów, obce jest myślenie państwowe, duma z własnego kraju, doceniania światowego znaczenia Rosji. 

Władimir Medinski

Tylko jeden z dyskutantów, zwykły nauczyciel historii,  zaprezentował brak zachwytu nad nowym programem nauczania. Rozsądnie zauważył, że  skoro od 16 lat młodzież odpowiada za swoje czyny  przed prawem, dobrze, żeby  wiedziała co jest zabronione prawem. 

 Czytelnicy  w komentarzach, wyrazili wątpliwości, czy zastępowanie prawa "prawdą", to dobre rozwiązanie: -Piłat miał wątpliwości, a oni wiedzą czym jest prawda?; - To po co codziennie tworzą i  zmieniają w Rosji prawo? ; -  Prawnicy radzą nam, żeby zastępować prawo zasadami?; - Utworzyli już ministerstwo prawdy? Najlepiej im. Władimira  Medinskiego; - Prawo jest  jednoznaczne, prawda zależy od punktu widzenia.

Relacja z Forum ;  komentarze

Komentarze