Przejdź do głównej zawartości

Sztuka na usługach imperium

 

W sieci 20 maja  pojawił się obraz   Dmitrija Ałyszajewa  poświęcony rocznicy zdobycia Bachmutu przez Wagnerowców.  Czego tam nie ma! Uskrzydlony kościotrup Wagnerowca młotem uderza w diabła,  poniżej  czołg, strzelający i nacierający żołnierze, sylwetka cerkwi, gruzy domu, dron, polegli Wagnerowcy  wychodzący z grobu i strzelający aby pomóc kolegom itp. 

Sprawdziliśmy kim jest  Dmitrij Ałyszajew i jaki rodzaj sztuki prezentuje.  Otóż nie jest on profesjonalnym artystą, choć jego twórczość  cieszy się w Rosji dużą popularnością. Rysuje kredkami na papierze. Jest rysownikiem  amatorem.  Pochodzi z rodziny zawodowych malarzy, pod ich okiem uczył się rysunku od wczesnego dzieciństwa, obecnie studiuje na uczelni wojskowej i udziela się  w grupie rekonstrukcyjnej.  Zainteresował się okresem wojny domowej i Białą Gwardią.

 Rysunki obrazujące ludzi i walki białogwardzistów początkowo umieszczał w sieci społecznościowej  WKontaktie na swojej stronie Pułk Białego Artysty.  

Z czasem  tematykę rozszerzył na SWO malując wyidealizowanych  rosyjskich  wojskowych,  często  wspieranych przez Michała Archanioła, Chrystusa, Maryję lub w towarzystwie Białogwardzistów.  W wywiadach definiuje się jako prawosławny monarchista i patriota.  Obecną wojnę postrzega jako analogiczną do tej sprzed wieku. W obu  zwolennicy imperium  walczyli o wielką Rosję  z Rosjanami, którzy mieli "kaszę w głowie", tym razem jeszcze walczą  z "wytworem bolszewizmu" za jaki  Ałyszajew uważa Ukrainę. Komunizm jego zdaniem spowodował śmierć milionów Rosjan, obecni miłośnicy Związku Radzieckiego po prostu nie znają historii. 

Słusznie uważa, że o zwycięstwie decyduje nie tylko armia, lecz też  informacja i sztuka. Swoimi rysunkami chce przemawiać do duszy i uczuć walczących żołnierzy.  Ałyszajew nie tylko prezentuje się w Internecie.  Podczas zorganizowanego  na Kremlu festiwalu muzyki wojskowej Basztę Spasską  zdobiły banery z jego pracami,  Dwie galerie - Sztuka Przyszłości i Pamięć - zorganizowały wystawy jego obrazów, w 2022 r. pojawił się  kalendarz z jego rysunkami, wydawnictwa proszą go ilustrację książek historycznych na temat Białej Gwardii, wojsko masowo zamawia jego kolejne prace do celów propagandowych, co roku organizuje on  w obwodzie Biełgorodu manewry imitujące bitwy stoczone przez Białą Gwardię.  Poniżej prezentujemy  prace Ałyszajewa:

To nie stado łabędzi a święta rota Białej Gwardii


 


 


 

Za naszych poległych braci naprzód, na Kijów

 

Wywiad z Ałyszejewem

Komentarze