Przejdź do głównej zawartości

Chińska sztuczna inteligencja w aromatach herbaty i wódki

 Pamiętamy  czasy, kiedy wokół nas rozbrzmiewała piosenka wojskowa: 

 "Żółty wiślany piach, wioski słomiany dach, płynie płynie Oka jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka"   i dalej:  "piękny jest Wisły brzeg, piękny jest Oki brzeg,  jak szarża ułańska od Wisły do Gdańska pójdziemy, dojdziemy".  

 Mój ojciec, wraz z dywizją Traugutta walczył z Niemcami o Polskę i przeszedł trasę może nie od Lenina a od gułagu (gdzie trafił za bycie Polakiem) do Berlina i od Wisły do Kołobrzegu, a nie do Gdańska, ale zawszeć podobnie.

Okazuje się, że główne motywy tej  pieśni przetrwały, wręcz zaktualizowały się obecnie w Chinach, tylko Okę zamieniono na  Jangcy. Nadal rzeki nie tylko   siebie przypominają, ale "rzeka żółta i Wisła przyjaźnie szepcą do siebie,  od Szanghaju do Gdańska powiewa żagiel nadziei, a nad brzegiem Jangcy rozbrzmiewa muzyka Szopena". 

Tłumaczymy. W tym roku mija 75 lat od podpisania w 1949 roku układu o przyjaźni polsko-chińskiej.
Uczucia przyjaciół niekiedy  wahały się w tym czasie diametralnie, ale to szczegóły nie warte wzmianki. Chiny, w odróżnieniu od nas,  pamiętały o rocznicy, co akcentowano na forum gospodarczym  i w czasie wizyty Dudy. Otwarto wystawy, ogłoszono konkurs fotograficzny (zachęcamy  ) i zlecono sztucznej inteligencji  stworzenie teledysku do piosenki o naszej przyjaźni  pt. Radość spotkania.  I stąd nawiązanie do rzek. Wokal Chinki, ale zamieszczono napisy polskie. Tło graficzne  teledysku stanowią  słodkie krajobrazy symboliczne - kwiecie na łące, fale morza z mewami, Szopen z Łazienek,  mur chiński i Wawel,   orzeł i bocian, żubr i panda itp. oraz sylwetki taneczne

 Jak nas zachęcają na portalu reklamującym Chiny (https://polish.cri.cn) "efekt  jest wyjątkowo miły dla oka i ucha. Obejrzyjmy go wspólnie życząc sobie wzajemnie, aby przyjaźń miedzy Chinami i Polską wiecznie trwała:

 Wznieśmy ręce, tańczmy w rytmie, dzielmy się chwilą, niech trwa i trwa! We wzajemnym spojrzeniu odkryliśmy barwny świat! - śpiewa Chinka. 

 Nie jesteśmy   pewni, czy nas zachwyca, że (symboliczne) dźwięki goqin i chińskiej lutni słychać już w sercu Europy",   natomiast  spodobało się nam, że "aromaty herbaty i wódki przenikają nasze kultury." 

 P.S. Do 15 sierpnia można nadsyłać prace   na konkurs fotograficzny "Polska i Chiny razem w nowej erze - 75 lat stosunków polsko-chińskich" - regulamin dostępny w sieci

 

Komentarze