Przejdź do głównej zawartości

Kolejna nacjonalizacja?

 Swego czasu przeżyliśmy nacjonalizację przedsiębiorstw,  zaś w latach 90-tych - odwrotnie - ich prywatyzację. Ileż naukowych i ideologicznych  argumentów podawano przy każdej  zmianie podejścia! Wydaje się, że Rosja zamierza w specyficzny sposób  powtórzyć ten cykl. Program upaństwowienia  dochodowych branż i przedsiębiorstw który  majaczył już tam  od  pewnego czasu, jest tym razem realizowany bez  rozgłosu i ideologicznego szumu.  Prokuratura  domaga się  zwrotu aktywów firm i włączenia zysków do dochodów państwa drogą sądową zarzucając obecnym właścicielom naruszenie prawa przy prywatyzacji w latach 90-tych. Znacjonalizowano m.in., po odebraniu ich właścicielom, 3 przemysłowe holdingi, w tym fabrykę makaronów Makfa. Aleksiej Chotin, właściciel  banku Jugra,  stracił nie tylko bank ale i hotel Moskwa, centrum biznesowe, sklepy, nieruchomości. W końcu  odebrano mu cały majątek i skazano  na 9 lat więzienia.  W 2021 r. właścicielom  35 dochodowych farm hodowlanych, mleczarni, cukrowni  zarzucono, że w 2000 r. bez należytych pozwoleń przejęli ziemię rolną w obwodzie rostowskim i Krasnodarskim Kraju, co pozwoliło im rozwinąć interesy ze szkodą społeczną.

 Sprawa z punktu prawnego sprowadza się do kwestii przedawnienia. Kodeks karny mówi o przedawnieniu po  15-latach, cywilny jeszcze mniej,  podczas gdy  obecnie sądy sięgają do decyzji sprzed 30 lat. Między innymi państwo chce przejąć  od związków zawodowych Wełotrek, jeden z 3 największych w Rosji zakrytych kompleksów sportowych, tłumacząc, że dołożyło się do jego budowy przed olimpiadą  w 1980 roku (związki sfinansowały 80% wydatków).

 Lotnisko Domodiedowo, którym zarządza Dmitrij Kamienszczyk,  sprywatyzowano w latach 90-tych, ściślej wykupiono dzierżawione tereny. Firmie przez 15 lat wytoczono 3386 procesów sądowych, odbyło się ponad  10 tys.. posiedzeń sądu. W 2011 r., po zamachu terrorystycznym,  zarzucano jej brak dostatecznej ochrony pasażerów. Obecnie prokuratura zarzuca właścicielom  podwójne obywatelstwo, posiadanie zasobów strategicznych i lokowanie pieniędzy za granicą. Nie wiadomo, czy chodzi tylko o firmę, czy o wywłaszczenie i skazanie właścicieli. Sąd konstytucyjny ma rozwiązać kwestie przedawnienia, bo obecnie lokalne sądy różnie podchodzą do tej kwestii, niekiedy stosują się do obecnego prawa i sprawy oddalają, niekiedy tłumaczą, że chodzi o dobro społeczne, więc zasada przedawnienia nie obowiązuje.  Rząd tłumaczy, że chodzi o firmy strategiczne, jednak w praktyce można kwestionować legalność większości transakcji z lat 90-tych, co nie wróży dobrze rozwojowi gospodarczemu państwa. 

31.01.2025 r. Arbitrażowy sąd obwodu rostowskiego w sprawie zleconej przez prokuraturę generalną,  odebrał cały majątek,  czyli przekazał 100% akcji  jego przedsiębiorstwa państwu,  niejakiemu  Piotrowi Chodykinowi. Firma Chodykina Rodnyje Polia należy do głównych eksporterów ziarna, dysponuje 11 okrętami dalekomorskimi, terminalem przeładunku towarów i ponad dwustoma obiektami infrastruktury. Przyczyną tej decyzji  nie były ani malwersacje, ani  prywatyzacja, ale  posiadanie przez właściciela  drugiego obywatelstwa Saint-Kits i Nevis bez odpowiedniego pozwolenia.

Komersant o prywatyzacji lotniska ;Kommiersant - proces z 2016 roku. 

 MSK1. ru (portal moskiewski) o lotnisku; nacjonalizacja Wełotreka; Kommiersant - przywatyzacja Rodnyje Polia; Fontanka - Rodnyje Polia

 

Komentarze