Dzisiaj (11.02.2025) sąd konstytucyjny (KS) uznał prawo do renty rodzinnej dzieci poczętych ze sztucznego zapłodnienia po śmierci ich ojca. Jednak pod warunkiem, że uprzednio mężczyzna był sądownie uznany za ojca gdyż był mężem matki, wyraził zgodę na zapłodnienie i był ubezpieczony. Do KS wpłynęła skarga matki bliźniąt, która urodziła dzieci 2 lata po śmierci ich ojca. Przedtem sądy powszechne odrzuciły jej pozew o rentę, bo stwierdziły, że dzieci nigdy nie znajdowały się na utrzymaniu ojca, więc nie mogą korzystać z jego ubezpieczenia. Po decyzji KS zdecydowano się zmienić dotychczasowe zasady, tzn. obecnie dzieciom nieżyjącego mężczyzny też przysługuje renta po ojcu lub jej równoważnik. Nie określono po jakim czasie od śmierci partnera kobieta może zdecydować się na urodzenie jego potomka, jednak stworzono warunki prawne dla pośmiertnej reprodukcji, niezależnie od czasu jaki upłynął od śmierci ojca.
Procedury zamrażania spermy w klinikach in vitro upowszechniły się w Rosji po ogłoszeniu częściowej mobilizacji. Za pobranie spermy wymagana jest specjalna opłata (ok. 20 tys. rubli), możliwe są zniżki, procedura zamrożenia na rok może być traktowana jako rodzaj podarunku. Dalsze chronienie wymaga kolejnych opłat. O ile przedtem w jednej klinice zamrażało spermę nie więcej niż 20 osób miesięcznie i to ze wskazań medycznych, teraz pojawiało się ich codziennie ok. 10-ciu. Z punktu widzenia prawnego do przeprowadzenia zabiegu zapłodnienia tylko konieczna jest zgoda dawcy.
Czy jednak rzeczywiście urodzi się wiele dzieci nieżyjących ojców? Nie wydaje się, że będzie to powszechne. Co innego deklaracja, co innego samotne wychowywanie dziecka przy rosnącej inflacji i zmiennym stanie prawnym.
Interfax o nowym prawie : Portal MSK1.ru;
Komentarze
Prześlij komentarz