
Na obecną międzynarodową konferencję nt. bezpieczeństwa w Monachium raport, na podstawie badań sondażowych, przygotowała m.in. niemiecka fundacja im. Friedricha Eberta. W 2024 r. w Rosji uznano ją za niepożądaną. Nowaja Gazieta przytacza niektóre dane z badań fundacji. Okazało się, że wg Rosjan, wojnę z Ukrainą spowodowały: Ameryka (73% badanych), Unia Europejska (32%), Ukraina (30%); tylko 22% ogółu respondentów wskazuje na Rosję. Trochę inaczej widzi sprawę młodzież - w tej grupie 44% badanych za wojnę wini Rosję. Wojna, wg badanych, toczy się w imię interesów Rosji (37%), w celu zwalczania faszyzmu (23%) i w obronie Rosjan z Donbasu (21%). Stosunek Rosjan do Stanów Zjednoczonych jest bardziej wrogi niż do Europy - 55% badanych Rosjan uważa je za główne zagrożenie, natomiast aż 80% popiera strategiczny sojusz z Chinami.Wiedzę polityczną 47% Rosjan czerpie z telewizji, 40% - z sieci społecznościowych. Wzrosło zaufanie do mediów państwowych, za obiektywne uważa je aż 60% badanych (uprzednio 33%). Nienawiść do Zachodu współgra z poczuciem przynależności do kultury europejskiej. Europa nadal kojarzy się z wysoką jakością i wysoką kulturą - większość Rosjan uważa się za Europejczyków. O przyszłość boi się 80% badanych. Analitycy Fundacji Eberta przewidują dalsza izolację Rosji i wzrost jej zapóźnienia wobec Zachodu tak w nauce jak gospodarce. Cofaniu się sprzyjają sankcje oraz brak ludzi spowodowany emigracją i wojną.
Oczywiście odwrotnie myślą Ukraińcy - groźbę dla Europy widzą w Rosji (85%) , oskarżają ją o prowadzenie wojny (84%). Winę Ukrainy w wybuchu wojny dostrzega 12%, USA - 26%. UE - 15%. Ukraińcy wspierają sankcje wobec Rosji (90%) i dostawy broni dla Ukrainy (90%). 81% badanych chce wstąpienia do NATO, 83% - do UE. 39% dążyłoby do przegranej Rosji, 30% - liczy na rozmowy pokojowe, 23% oczekuje zwycięstwa wojskowego Ukrainy.
W Europie wzrastają nastroje pesymistyczne. W Niemczech mniej bezpiecznie czuje się 59% respondentów, we Francji - 56%, w Szwecji - 58%. Jeszcze więcej obywateli obawia się, że zaczyna się epoka wojen i konfliktów - 79% we Włoszech, 82% - w Niemczech, 78% w Turcji, 77% w Szwecji. Rosji najbardziej boją się ludzie w Polsce, Szwecji i na Łotwie (ponad 70%). Użycia przez Rosję broni atomowej boi się 76 % Gruzinów, 69% Łotyszy, 66% Ukraińców oraz po 65% Rosjan, Włochów i Anglików. Najmniej atomu boją się Polacy (51%),
Badania fundacji Eberta
Komentarze
Prześlij komentarz