Przejdź do głównej zawartości

Zofia Paleolog -- jak prowadzić politykę historyczną




Wszystko wskazuje, że w Polsce za sprawą powieści Cherezińskiej  siostra Bolesława Chrobrego,  Świętosława, doczeka się serialu o sobie. Rosjanie też sobie przypomnieli o początkach,  zrzuceniu jarzma tatarskiego,  usytuowaniu się silnego księstwa moskiewskiego i  idei Rosji jako Trzeciego Rzymu. Wprawdzie odpowiada to czasom dużo późniejszym, naszego Kazimierza Jagiellończyka, ale nie tylko wpisuje się w politykę mocarstwową  jeszcze  -- nareszcie – nie budzi kontrowersji! Czyli Bingo! 
Tak więc po Katarzynie z wielką reklamą promowany jest serial "Sofija", saga o Sofii Paleolog.  Film mówi o  Zoe Paleolog (1400 (?1449) – 1503), córce  Tomasza, brata cesarza bizantyjskiego Konstantyna XI, i o czasach po upadku Konstantynopola. Zoe została wyswatana przez papieża Sykstusa IV Iwanowi III Srogiemu z myślą o unii katolicko-prawosławnej, jednak przeszła na prawosławie jako Zofia Paleolog  i nadała księstwu moskiewskiemu szlif bizantyjski.
Urodziła 11 dzieci i zapewniła swemu synowi tron. Jej córka Helena została żoną Aleksandra Jagiellończyka. Zasłynęła wprowadzeniem etykiety, przepychu oraz wspieraniem kultury i sztuki.
 Na taki film władza nie pożałowała pieniędzy i reklamy. Uszyto ponad tysiąc kostiumów, zrekonstruowano monety i księgi oraz inne   rekwizyty z epoki. Wszystko wykonano ręcznie. Otwarto wystawę dotycząca ekranizacji i  zapewniono każdemu wirtualną podróż po studiu filmowym
SMI prezentują liczne wywiady z aktorami i historykami. Film pokaże kanał Rossija 1 od poniedziałku 28.11 do 1 grudnia (o godz. 21,00). Reżyser: Sława Ross, scenariusz: Elena Rajska i Andrej Rubanow,  Główne role grają Maria Andriejewa i Ewgenij Cyganow.
 I tak powinna wyglądać dobra państwowa polityka historyczna!  Wszystko wskazuje na ogromne zainteresowanie serialem , umiejętnie podsycane przez państwowe media. Zanosi się na duży sukces.








Komentarze