Przejdź do głównej zawartości

Czyżby jednak czystki w armii?

 gen. Iwan Popow
 17 lipca 2023 r. w poście  "Co dalej z tą wojną?" pisaliśmy o dymisji generała Iwana Popowa,
dowódcy 58 armii walczącej na Ukrainie. Popow poproszony o raport dotyczący stanu armii zamiast stereotypowych słów  zachwytu i uznania dla szefów sztabu generalnego i Szojgu zgłosił szereg zastrzeżeń, a na dodatek napisał, że zaniedbania dowództwa to cios w plecy zadany ofiarnie walczącym żołnierzom. Oczywiście już nazajutrz został zwolniony z funkcji dowódcy. Zdołał przedtem  przekazać  swoim podkomendnym list otwarty,  którego  kopia trafiła nawet do  gen. Andrieja Guruliewa, reprezentującego w dumie Jedna Rosję.   Po czym  skandal  przycichł aż do teraz,   to jest do 19  maja b.r., gdy  generał Iwan Popow  został aresztowany.  Popow urodził się w obwodzie Wołgogradu, miasto  było dumne z jego osiągnięć, więc teraz na portalu miejskim Wołgogradu  pojawiły się informacje na  temat jego kariery, a także  opublikowano wypowiedzi rodziców Popowa, oburzonych zarzutami.   W oskarżeniu zarzuca się, że sprzedał 1,7 tys. ton żelaza  wartości 130 mln rubli  przeznaczonego na umocnienia wojskowe, przy czym nie pojawiły się informacje o zarekwirowaniu  u generała jakichś luksusowych dóbr czy waluty.  Wydaje się, że Popowa dołączono do wykazu generałów aresztowanych w ramach obecnej czystki.   Lista  generałów aresztowanych  za łapówki i korupcję stale rośnie. Po  zastępcy Szojgu,  Timurze Iwanowie (patrz post Timur i jego komanda,  z 21 kwietnia b.r.) do więzienia trafił  generał Jurij Kuzniecow, zarządzający kadrami ministerstwa obrony.
 gen. Wadim Szamarin

  Dzisiaj  aresztowano generała Wadima  Szamarina, zastępcę dowódcy sztabu generalnego. Zarzuca mu się, że w latach 2016-2024 dostał 36 mln łapówki od dyrekcji fabryki telefonów Tełta  za zgodę na zwiększenie produkcji na zamówienie ministerstwa. Donos na generała złożyli obecnie  członkowie tejże dyrekcji. Do kompletu więźniów wczoraj dołączono Władimira Wierteleckiego, naczelnika departamentu ministerstwa obrony ds. zamówień państwowych.  Zarzuca mu się, że do sukcesów zaliczył niezrealizowane zamówienia w fabrykach państwowych. Pieskow zapewnił, że o żadnej czystce  w  wojsku oczywiście nie ma mowy. Pozostaje nam zacytować jak zwykle niezawodnych czytelników Fontanki: Zaraz,  jeżeli to nie jest dyskredytacja armii, to co nią jest?; - Szamarin dostawał łapówkę  36 mln rubli czyli $360 tys.  w czasie 8 lat? Jak  tę sumę podzielimy na lata i  miesiące, to nie będzie zbyt wiele.; - Jak mógł być opłacany przez fabrykę  od 2016 r., gdy zastępcą dowódcy sztabu mianowano go dopiero w 2020 r. i to po aresztowaniu poprzednika za łapówki?; Jak zwiększono produkcję, to chyba dobrze...;- Czekamy na dalsze odcinki serialu!

Aha, zapomnieliśmy dodać, że zdymisjonowano Suchraba Achmedowa, dowódcę 20 armii oraz Rosjanę Markowską, rzecznika  min. obrony. 

Komentarze