Przejdź do głównej zawartości

Tichon, centra patriotyczne i pieniądze



Nowaja Gazieta  nie zapomina o ulubionym duchownym Putina – Tichonie, czyli Szewkunowie. (Odsyłamy do naszego  postu z 1.01. 2019 Tichon czy Cyryl? Rosyjska Cerkiew Prawosławna wobec autokefalii cerkwi ukraińskiej). Trzeba przyznać, że od lat radzi on sobie znakomicie, zwłaszcza w zakresie pozyskiwania pieniędzy, popularności i wsparcia elit.  W listopadzie 2018 r. odwiedził go klasztorze Pskowsko-Pieczerskim sam Putin. Psków dzięki temu stał się modny, więc wdzięczne  miasto uznało Tichona za człowieka roku. W styczniu b.r. Tichon  dawał ślub 81-letniemu reżyserowi Andriejowi Konczałowskiemu, czemu świadkował Michałkow i nie  byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że młodzi  nie mają nic wspólnego z Pskowem,  to już  piąte małżeństwo reżysera, a z narzeczoną żyje od lat 20 i ma 2 dzieci. 
 W każdym razie klasztorne katakumby podmywa woda, freskom z XII w. zagraża zniszczenie,  pieniądze są m.in.  potrzebne na restaurację 2 klasztorów i zabytkowych pieczar. Ale na szczęście   pieniądze lubią Tichona.
 Powołał przy klasztorze  rady powiernicze, których celem jest m.in. zdobywanie na godziwe cele  rubli od  ofiarodawców, od  wicepremiera Alieksieja Gordijewa dostał wstępnie 80 mln rubli na restaurację budynków,  firma  Rusgidro (powiązana z Igorem Sieczinem) zainwestowała w działania  Tichona 15 mln rubli, wprowadził opłaty za zwiedzanie pieczar i cerkwi, sprowadził do Pskowa swoją firmę „ Nieświęci świeci”. Wydał książkę pod tym tytułem, która tylko w Rosji miała 12 wydań w nakładzie 2 mln, co przyniosło 370 mln dochodu, stworzył też i sprzedaje związane z jej treścią cykle filmów, audycji i gadżetów.
 Zasługi dla władzy nie związane są jednak z działalnością religijną, lecz polityką historyczną.  Największym i najdroższym pomysłem Tichona są  tworzone od 2013 r. historyczno-patriotyczne multimedialne parki rozrywki „Rosja – moja historia.” Przebił  rozmachem nawet  projekt Cyryla „200 cerkwi w zasięgu spaceru”. Trafił w sedno Putinowskiej myśli propagandowej --  Rosja w atrakcyjny dla młodych sposób  prezentowana jest jako wspaniałe odwieczne  imperium kierowane przez światłych władców jak Iwan Groźny, Katarzyna Wielka czy Stalin.  Ze względu na obecność tego ostatniego  Nowaja Gazieta nie omieszkała przypomnieć, że współpracownica Tichona, poseł dumy  i redaktorka pisma Kultura – Jelena Jampolska,  uważa  Stalin został bezwarunkowo posłany przez Boga, by ocalić Rosję”, a Tichon swojemu chórowi klasztornemu zleca śpiewanie pieśni z czasów radzieckich.
Pieniądze na   projekty wspierające ideę imperialnej Rosji i jedynowładztwa płyną strumieniem. Wg kanału TV Dożd’   Gazprom (przez fundację charytatywną) wyłożył niedawno  26 mln rubli.  Na budowę owych parków i ekspozycji  w całej Rosji wydano dotąd ponad 10 mld rubli z budżetu miast i wpłat firm takich jak Gazprom. Największy na razie  projekt to wystawy i inne atrakcje w Moskwie   na powierzchni 28  tys. m. kw. w 57 pawilonie WDNCh  (Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe) – sponsorowane przez Nornikiel.  Centrum  patriotyczne w Ufie utworzono kosztem 300 mln rubli (40% dał Gazprom). Imponująco zapowiada się park i centrum wystawowe  w Petersburgu, którego wstępne koszty oszacowano na 1,5 mld rubli. Twórca pomysłu oczywiście planuje budowę takiego parku również w Pskowie. I tak dzięki inwencji Tichona  młode pokolenie w całym kraju pozna wielkość Rosji i  mądrość jej władców.









Komentarze