Przejdź do głównej zawartości

Jak zmienia się polityka Finlandii

Fontanka, jako że obwód leningradzki graniczy z Finlandią, dużo uwagi poświęca  obecnemu kryzysowi migracyjnemu. Redakcja stwierdza, że nawet w latach 30-tych XX wieku stosunki obu państw nie były tak fatalne.  Kryzys migracyjny wydaje się być bardziej tego  symptomem niż przyczyną.  Premier Finlandii Petteri Orpo nie chce w ogóle rozmawiać z Kremlem, zakładając, że Rosja współpracuje z mafią w celu destabilizacji jego kraju w zemście za  akces Finlandii do NATO.  Tłumaczenia Rosjan, że konwencje międzynarodowe nie pozwalają na zakazywanie cudzoziemcom swobodnego podróżowania po Rosji,  Finlandię nie przekonują.  Media fińskie wspierają  stanowisko rządu. Osoby, które na nielicznych wiecach przeciwstawiały się zamknięciu granicy  przez prasę i ludność fińską  były postrzegane jako piąta kolumna,  marionetki Kremla. Krytykuje się bardziej  Finów  za prorosyjskość niż  Rosjan za nasyłanie imigrantów. Przy rodzinach fińsko-rosyjskich za wnukami po przeciwnej  stronie granicy bardziej tęsknią babcie rosyjskie.  Krzywo się patrzy nawet na Rosjan mających obywatelstwo fińskie.

Ciekawa jest diametralna zmiana stanowiska Finlandii. Tenże Petteri Orpo w 2013 roku uroczyście otwierał kolejny  okres owocnej współpracy gospodarczej i kulturalnej między Turku a Petersburgiem.  Jeszcze bardziej zmieniło się nastawienie do imigrantów. W 2015 roku Finlandia należała do państw  aktywnie wspierających napływ imigrantów z Azji i Afryki do Europy.  Utworzono 5 ośrodków ich pobytu, gminy były zachęcane do przyjmowania przybyszy, prawo tak chciano zmieniać, aby umożliwić szybkie przyznanie azylu. Prasa martwiła się, że  trwa to długo i szacowni goście mogą opuścić Finlandię.  W listopadzie b.r.  do Finlandii przybyło 900 imigrantów, głównie z Afryki, co spowodowało zamknięcie punktów granicznych z Rosją do połowy grudnia.  Rosjanie złośliwie przypominają, że granice Unii w tym czasie minęło 387 tys. nieproszonych gości.  Czyżby postawa Finlandii  zapowiadała trendy w polityce Unii Europejskiej?

Czytelnicy Fontanki  w swoich komentarzach  prezentują różne podejście  od żalu, że Finlandię za czasów ZSRR nie włączono do Rosji  do krytykowania polityki rosyjskiej (od :"nigdy nie wolno oddawać swego terytorium";- do: "Tak zniszczyć relacje z sąsiadem nawet Stalin nie potrafił"). 

 

Artykuł Fontanki 

Komentarze na portalu Fontanki



Komentarze