Szef SK na wstępie zaprezentował statystykę wykroczeń. W tym roku młodzież rosyjska popełniła 29 tys. ciężkich lub b.ciężkich przestępstw, o 10% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Co gorsza, wychowawcy i dyrektorzy szkolni przeważnie orientowali się w sytuacji (znęcanie się, zastraszanie, szantaże, pobicia) i nie chcieli, czy nie potrafili przeciwdziałać przestępstwom w swoich placówkach. Bastrykin uważa, że winna jest feminizacja zawodu nauczyciela, dyrektorami szkół są na ogół kobiety, które nie radzą sobie z przemocą wśród uczniów. Doradza zastąpienie kobiet mężczyznami. Poza tym Bastrykin stara się o ustawodawstwo pozwalające na penalizację dzieci od lat 12-tu. Za swoje osiągnięcie uważa zatwierdzenie w 2025 roku ustawy pozwalającej dzieci od lat 14-stu karać więzieniem za udział w działaniach lub organizacjach terrorystycznych. Szef SK krytycznie odniósł się do szkolnego programu Rozmów o Ważnym, również skrytykował organizacje młodzieżowe Rosmołodioż i Marsz Pierwszych. Młodzi ludzie z tych organizacji pozyskują granty na konferencje, planowanie spotkań, opracowanie metodyki działania ich organizacji itp. Bastrykin powierzyłby wychowanie młodzieży weteranom z SWO, wysłałby też ją do pracy fizycznej na budowach, przy porządkach, dowożeniu żywności itp. Swoje wystąpienie urozmaicił wspomnieniami osobistymi o czasach, gdy uczył się w szkole i równocześnie pracował fizycznie oraz nostalgicznym wierszem o pięknych czasach Związku Radzieckiego.
W komentarzach na portalu Fontanki opinie oscylowały od tego, że przyczyną zła okazały się marzenia o zachodnich dżinsach i gumie do żucia do tego, że zło to dziedzictwo po komunizmie i wierze w świetlaną przyszłość. Ktoś nawet wspomniał zalety Poematu Pedagogicznego A. Makarenki.
Przeważała postawa dystansu. Wsadzanie do więzienia dzieci, zwalnianie kobiet z posad dyrektorów szkół, zatrudnianie w szkołach weteranów SWO, powrót do hufców pracy i tęsknota za czasami ZSRR nie wszystkim się widać marzą. Komuś zamarzył się jednak olejny obraz "Bastrykin i dzieci", ktoś inny posłuchałby pieśni Sliepakowa o Bastrykinie. Jakiś Internauta podsumował: "Chór śpiewa nasz ulubiony refren, wino płynie rzeką, przyjechał nasz ukochany, nasz drogi Bastrykin!"
PMJuF 2016, Bastrykin ; Komentarze na portalu Fontanki

Komentarze
Prześlij komentarz