Przejdź do głównej zawartości

Jak w Chabarowsku Kreml połączył przyjemne z pożytecznym


Siergiej Furgał
Nieoceniona Irina  Tumakowa zebrała w Moskwie i Chabarowsku liczne materiały dotyczące  kariery  i upadku Siergieja Furgała i zamieściła w Nowoj Gazietie ich analizę.  Skupiła się przy tym nie na aspekcie politycznym, a gospodarczym oraz zarzutach dot. zlecania morderstw stawianych ex gubernatorowi Furgałowi i jego wspólnikowi  Nikołajowi Mistriukowowi. Owe niewyjaśnione zabójstwa 16 lat temu lokalna opinia łączyła z innymi osobami i interesami. Obaj zabici przedsiębiorcy (Zoria i Adamow) uwikłani byli w relacje z miejscowymi kryminalistami, z kolei Oleg Bułatow był wprawdzie  partnerem Furgała i Mistriukowa, ale  nie było przyczyn do zatargów między nimi.  Sandałowa zabił kierowca Furgała, (ponoć strzelał w ziemię aby go odstraszyć, ale chłopak się potknął i upadł) na własny rachunek --  w każdym razie  jego pracodawca nie miał z tym nic wspólnego.  Chodziło o spory przy odbiorze złomu. 
 Furgał, dyplomowany praktykujący neurolog, w 2001 r. zajął się skupem złomu tworząc z Mistriukowem firmę MIF Chabarowsk, wsparcie polityczne uzyskał wstępując do    LDPR, skąd zdobył mandat do dumy krajowej (2005) i państwowej (2006).  Tymczasem w Komsomolsku nad Amurem, ulubionym dziecku Putina, jednym z największych ośrodków przemysłu,  zbankrutowała zmieniająca parokrotnie  właścicieli huta Amurmetal (dawniej słynna Amurstal), spadała cena pozostałych po niej  nieruchomości.  Surowiec do huty dostarczała firma Toreks należąca od  roku 2007  do niedawna do N. Mistriukowa i żony Furgała Larysy Starodubowej. W 2013 r. dawna  huta miała 1,5 mld długu. Właściciele Toreksa zaczęli więc sami przetapiać stal  (huta ChESPZ) z pozyskiwanego przez siebie złomu. 
Oksana Misane
Wyznaczony na przedstawiciela prezydenta  w rejonie Chabarowska Jurij Trutniew bał się masowego bezrobocia,  liczył na pomoc posła Furgała przy wznowieniu produkcji.  Postanowił, że należy  wykupić nieruchomości Amurmetalu i na bazie produkcji  uruchomionej przez Toreks i inne firmy Starodubowej-Mistriukowa   stworzyć kompleks Toreks-Chabarowsk.  Kredyt na to  dał bank Wostocznyj pod warunkiem, że ponad połowę akcji dostanie wspierany przez Rottenberga  niejaki Paweł Balski.  Istotną rolę w radzie dyrektorów Wostocznogo pełniła z kolei  powiązana osobiście z Balskim Okasana Misane (właścicielka   salonów urody i 113 nieruchomości w podmoskowiu). Odnowiony kompleks, wspierany politycznie  przez Trutniewa (zakazano wywozu za granicę złomu) zaczął działać, wrócono do nazwy Amurstal, wzrosła przy okazji popularność Furgała. Firma stawała na nogi.  W 2017 r. jeszcze pensje wypłacano z kredytów,  choć zapłacono prawie 340 mln rubli podatku. W 2019 r. czysty zysk     osiągnął już 460 mln. I na tym się nagle skończył rozwój. W lutym 2020 Balski  wyrzucił generalnego dyrektora Amurstali odpowiedzialnego za produkcję – świetnego eksperta Siergieja Kuzniecowa zastępując go swoim człowiekiem -- Grigorijem Friedlinem.Ten młody człowiek (34 lata) zdążył już pokierować 7 firmami, które wszystkie zresztą upadły. Teraz dowodził Tumakowej, że Toreks-Chabarowsk kierowany przez poprzedników miał miliony długów, ponieważ właściciele nielegalnie  przelewali zyski na swoje prywatne konto. Tak naprawdę kredyty z Wostocznego starczyły na wykup nieruchomości,  na bieżącą produkcję forsę  przekazali znajomi Balskiego, w tym Oksana Misane, którzy potem  nagle zażądali zwrotu pieniędzy. Firma zdołała jednak  i te długi spłacić, a wtedy Wostocznyj wnalazł nieścisłości w umowach i nałożył karę 78 mln rubli.  Na Kuzniecowa naciskano, aby przedstawił w policji  jakieś nieistniejące machinacje finansowe. Aresztowano Mistriukowa zmuszając go sprzedaży udziałów w przedsiębiorstwie. Poza Balskim-Rottenbergiem  została czwarta część należąca do żony Furgała. Oskarżenie Furgała pozwoli przejąć całość kompleksu przez Balskiego, człowieka Rottenberga. Friedlin sprowadził do zrobienia audytu firmę z Moskwy – gdyby nie udało się przypisać Furgałowi zabójstw – zawsze pozostaje oskarżenie go o machinacje finansowe.  I tak Kreml  łączy  przyjemne – wykończenie niepokornych polityków z pożytecznym – przejęcie przez zaprzyjaźnionych oligarchów  dochodowego przedsiębiorstwa postawionego na nogi przez innych.





 





Poniżej odsyłacz do artykułu Tumakowej w Nowej Gazietie:
    https://novayagazeta.ru/articles/2020/07/23/86375-zhest

Komentarze