Przejdź do głównej zawartości

Niech się święci 1 maja -- Wielkanoc z Putinem

Putin i Sobianin, pascha 2021
 Pierwszy maja w Rosji systematycznie zmienia znaczenie. Po upadku ZSRR ze  świętowania Dnia jedności robotników i chłopów  naród przeszedł na świętowanie  Dnia wiosny i pracy. Przy czym, jak logika wskazuje, pracę najlepiej świętuje się  w dniu wolnym od niej. W bieżącym roku w dniach 1-2 maja przypadła też  Wielkanoc, a   wszystko  w czasie pandemii. Stworzyło to dziwną mieszankę

Putin i Sobianin zaszczycili swoją obecnością  uroczystości kościelne   w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. W ubiegłym roku   Putin samotnie odwiedził malutką, zabytkową cerkiewkę, no i wtedy obowiązywały ścisłe ograniczenia sanitarne.   Jeszcze wcześniej  (zob. post z 2018 r. Wielkanoc z Putinem) Putinowi towarzyszył Miedwiediew z małżonką, teraz miejsca Miedwiediewa nie zajął jednak kolejny  premier --  Miszustin, lecz mer Moskwy (bez małżonki). Obaj panowie choć stali  w pewnym oddaleniu od  siebie i wiernych,  byli  bez masek i rękawiczek. W tłumie też część obecnych była bez masek, nie mówiąc o rękawiczkach. Tym razem nie obowiązywał więc  reżim sanitarny, przynajmniej w cerkwi,  podczas gdy  do 9 maja ma obowiązywać poza nią w środkach transportu, na dworcach itp. 

Pascha 2021
Zwiększono nawet  liczbę kontrolerów, którzy wlepiają spore mandaty ( ok. 200-300 zł) za brak masek i rękawiczek.  Co do komunistów, i innych chętnych do masowych  obchodów,  zezwolono tylko  delegacji KPRF na złożenie kwiatów pod pomnikiem Karola Marksa. 

W Moskwie w 2021 r.  odnotowano o 28% zgonów więcej niż w tym samym czasie 2020 r., a pewnie też (jak w całej Rosji) w 2020 roku było ich sporo więcej niż w roku poprzednim.  Pewnie na nabożeństwo wpuszczano za zaproszeniem osoby zaszczepione, a na ulicy nie ma to już znaczenia, nie mniej konsekwentne  nie jest.  Patriarcha Cyryl  zaapelował o skromność – polityczne ambicje  kościołów zawsze prowadziły do utrwalenia podziałów i walk,  gdy prawosławie powinno być   nadzieją dla wszystkich,  niezależnie od barw partyjnych.  

Metropolita Jewgienij

Nabożeństwa i procesje wielkanocne odbyły się w tysiącach cerkwi na terenie całej Rosji. Modlono się o ustanie pandemii, choć masowe zgromadzenia raczej temu nie sprzyjają.  W soborze Św. Trójcy Jekaterynburga  metropolita Jewgenij  tradycyjnie  wniósł święty ogień z Jerozolimy. Świeckim hołdem dla  tradycji  wielkanocnej był konkurs malowania jajek w Moskwie i Petersburgu. Dwumetrowe misternie złocone i malowane konkurowały z  kamiennymi dinozaurów, liczącymi sobie bagatela, 70 do 100 mln lat.      

A tak to wyglądało rok temu...    

Komentarze