Przejdź do głównej zawartości

Bal kadetów na Kremlu




11 grudnia na Kremlu  zorganizowano kolejny, już trzeci z kolei,  bal kadetów. Korpusy kadetów istniejące od 1732 roku to  szkoły średnie  dla młodzieży wybierającej u zarania życia karierę wojskową. Za caratu ukończenie  najbardziej prestiżowych szkół kadetów bardzo ułatwiało karierę wojskową i życiową. Do najlepszych szkół kadetów  trudno było się dostać. Przez protekcję niegdyś uzyskał w takowej  miejsce Witkacy, w mniej znanych poznawało tajniki wojskowości wielu Polaków, w tym np. kuzyn mego ojca. Bycie oficerem w carskiej Rosji nobilitowało, a dla Polaków w czasie zaborów często  było jedyną możliwością zdobycia kwalifikacji wojskowych..
 Młodzi ludzie oprócz ogólnej i specjalistycznej wiedzy zdobywali ogładę towarzyską i kondycję sportową – wprawiali się w fechtunku, jeździe konnej, sztukach pięknych i tańcu salonowym. O kadetach i młodych absolwentach – „junkierach” -- śpiewano pieśni, układano wiersze.  W Rosji po 1990 roku wrócono do tej tradycji. Szkoły wojskowe przyjmują dzieci już  od 8 lat,  chętnie -- zdolne sieroty z domów dziecka. Dziecięce i młodzieżowe zaplecze zapewniły więc  już sobie wszystkie rodzaje służb mundurowych: ministerstwo obrony, Komitet Śledczy RF , MWD, FSB, Rossgwardia i inne
Przyszła kadra FSB w Akademii Sztabu Generalnego
. Dzieci oprócz ogólnego programu mają zaprawę sportową, sztuki walki, samoobronę, strzelanie, poznają podstawy prawa karnego, kryminalistyki, kwestie wojskowe itp.  W ostatniej dekadzie naszego wieku władze postanowiły wzbogacić wychowanków o umiejętności taneczno-wokalne. W szkołach pojawili się  metrowie tańca, znawcy etykiety i muzyki, a od 2012 roku w ramach wychowania patriotycznego organizowany jest Międzynarodowy Kremlowski Bal Kadetów (MKKB). Do tego  pokazu z  kilku tysięcy kadetów z 60 regionów Rosji wybrano 1500. Główna część bawiła się na Kremlu, najmłodsi --  w Akademii Sztabu Generalnego. 

 Nad całością widowiska kontrolę mieli wybitni tancerze – przewidziano 17 układów choreograficznych i tańce salonowe – polonez, różne typy walca, kadryl, mazurki, polka itp.  Panie w sukniach balowych, głównie białych, panowie w paradnych mundurach. Nawiązano do tradycji balów oficerskich i dworskich oraz europejskich widowisk w stylu słynnego  balu debiutantek.
Poza Kremlem było jednak mniej salonowo, weselej i barwniej
Słynny walc kadetów z głośników i media zapewniały, że kadeci to „duma, miłość  i nadzieja Rosji”, można było nucić za Biczewską „Etot walc nie zabyt’, etot walc pomnit was, junkiera, junkiera, junkiera” (ten walc nie można zapomnieć, ten walc nas pamięta). Na poprzednim balu młody człowiek przyklęknął i w świetle kamer  oświadczył się  17-letniej Nataszy, co zachwyciło miliony internautów.  W Akademii Sztabu bawiono się bardziej wesoło i kolorowo, bo tam powitano młodszych kadetów.  Cały świat się zachwyca dżentelmenerią młodych panów i wytwornością pań „w siedemnadcat’ malczyszewskich let” (siedemnastoletnich, chłopięcych jeszcze lat). A my też ich widzimy, ale już pracujących jako oficerów Komitetu Śledczego RF, FSB (dawne KGB) MWD, GRU itp.   I jakoś to wszystko wydaje się nam mało spójne.

Komentarze