Przejdź do głównej zawartości

Ile są warte sankcje amerykańskie


Oleg Deripaska
Jak wiadomo sankcje USA  wobec Rosji objęły wiele firm, w tym w kwietniu 2018 roku (za       wtrącanie się w amerykańskie wybory) na czarną listę  wpisano miliardera Olega Deripaskę,  jego energetykę oraz  „królestwo aluminium”, a ściślej przedsiębiorstwa  En+ (Energia i aluminium), Rusal i EuroSibEnergo.  Ponieważ Rosja zajmuje na  rynku produkcji aluminium  drugie miejsce na świecie   spowodowało to wstrząs na rynku metali kolorowych negatywnie wpływający na gospodarkę paru krajów,  spadek   cen aluminium   o 20%, a akcji  Rusalu o 50%.  Jednak część graczy uwierzyło, część dała się przekonać prorosyjskim lobbystom, że En+ i reszta  to za duże firmy, by pozwolić im upaść. 
  Jak tu zarówno    pokazać niezgodę Zachodu na politykę imperialną Rosji i „odpuścić”  sankcje  po kolejnym incydencie na Morzu Azowskim? Tak na zdrowy rozum to niemożliwe, a jednak udało się znakomicie.
  Należy może zacząć od przyjaciół  Deripaski --  od 2003 r. zna on m.in.  właściciela światowego  banku inwestycyjnego  Nataniela Rothschilda,  co pozwoliło na odpowiednie dalsze znajomości i zaciąganie kredytów w bankach zagranicznych  i  drugim. co do znaczenia rosyjskim banku -- WTB (Wniesztorgbank), czyli Bank Handlu Zagranicznego, w którym 69% akcji ma państwo..
  
Paul Manafort
Ponadto w latach 2005-2009  był nawet  Deripaska w pewnym zakresie pracodawcą Paula Manaforta,   późniejszego szefa sztabu wyborczego Trumpa. Od października 2017 przewodniczącym rady nadzorczej En+ Group PCL (ENP Lq.L) jest były  minister energetyki w rządzie Davida Camerona lord Gregory Barker, który obecnie podjął się uratować zagrożone firmy.  Nie żałując  pieniędzy  zorganizował silna grupę lobbystów i prawników wspierających interesy  Deripraski  w Kongresie USA.
 Na statusie zagranicznej agencji Barker  wynajął (za 82  tys. funtów  miesięcznie) słynną firmę lobbystyczną Mercury Public Affairs (której członkowie mają związki z ministerstwem finansów USA) oraz 3  wpływowe kancelarie prawnicze Latham and Watkins (prezentuje lorda Barkera), Dentons (prezentuje Rusal), Steptoe and Johnson (En+).  
Gregory Barker
 Agencja Mercury prosiła z kolei  o wsparcie interesów En+ ambasadorów Francji, Niemiec, Australii i Irlandii. Prasie amerykańskiej pozostała publikacja wykazu nazwisk amerykańskich urzędników średniego szczebla jakich nie bez skutku  przekonywali różnej maści zagraniczni  lobbyści.  Kreml w układach z Deripaską i Barkerem mógł reprezentować wicepremier Siergiej Prichodźko, zażyłość z którym i wspólne podróże jachtem w otoczeniu luksusowych prostytutek  udowodnił  oligarchowi Nawalny (patrz poprzedni wpis).  Celem tych działań było wymyślenie,  jak  zdjąć sankcje równocześnie  ich nie zdejmując. – Postanowiono   objąć sankcjami osobę i zamrozić osobiste aktywa Olega Deripaski, równocześnie nie obejmując sankcjami jego firmy, czyli  "uratować Deripaskę pozbywając się Deripaski".   Deripaska w maju zrezygnował więc  z posady szefa rady dyrektorów Rusala i pakietu większościowego akcji En+, nowy dyrektor EuroSibEnergo ma co miesiąc potwierdzać, że jego decyzje nie są uzgadniane z Deripaską, skład rady nadzorczej ma być ustalony w porozumieniu  z USA (6 jej członków ma reprezentować USA/UK), 8 z 14 dyrektorów Rusala nie może podlegać Deripasce itp. Lord Barker został szefem rady dyrektorów En+.   Brzmi to pięknie i rzeczywiście po tych wszystkich decyzjach ceny akcji  aluminium już wzrosły o 20%.   I  naprawdę Deripaska zostawił sobie tylko 44% akcji En+; pozostałe zaś sprzedał powiązanej z jego strukturami fundacji charytatywnej Wolna Sprawa ( wspomagającej zagubione psy, archeologię i inne tego typu szlachetne projekty), byłej żonie (5,1%), tatusiowi (1,57%), firmie powiązanej z jego przedsiębiorstwem oraz – głównie -- bankowi WTB za umorzenie jego długów  w wysokości100 mln funtów,  z racji kredytów wziętych w okresie sankcji. Pod kontrolę WTB (rosyjski bank komercyjny; 61% udziałów państwa) przeszło 24% akcji En+ (przedtem było 10%). Tak czy owak, jak podliczono, Deripaska   (uwzględniając realne zależności) nadal  posiada pakiet większościowy – 57% akcji i majątek szacowany na $3,5 mld. A sankcje? – Oczywiście objęto nimi kolejne osoby, głównie kilkunastu oficerów GRU w tym niefortunnych trucicieli Skripala oraz ludzi ze struktur Prigożyna.  Pozostaje nam ustalić cennik tzn. ile Rosję kosztuje eks kanclerz Schroeder, eks minister energetyki UK – Lord Barker, szef sztabu Trumpa – Manafort i inni politycy, którzy tak świetnie prezentują jej interesy? I jak przy ich pomocy udaje się obu stronom mydlić oczy tzw. opinii publicznej. A Deripaska? Zostawił swoje procesy kancelariom adwokackim, a sam ostentacyjnie zrezygnował z wyjazdu do Davos, choć go tam zaproszono, na rzecz łowienia ryb na zamarzniętym Bajkale.













Komentarze