Przejdź do głównej zawartości

Republiki postradzieckie 1989-1920 (gospodarka i ludność)

 

Co skorzystały/straciły  i jak się zmieniły byłe republiki po rozpadzie ZSRR? Tym razem korzystamy z danych  statystycznych, pracowicie zestawionych na portalu rbc.ru przez 4 ekonomistów (Iwan Tkacziow, Anna Pustiakowa, Anastasija Antipowa, Maria Wiszniakowa) przedrukowując załączone przez nich tabele. 

Dane z 1990 r. -- PKB per capita, $ tys.US 2011, wg parytetu zdolności nabywczej i dane z 2019 r. ($ tys. USA 2017 r.); niebieskie liczby oznaczają udział kraju w gospodarce światowej.




Widać wyraźnie, że Kraje Bałtyckie zyskały gospodarczo na pożegnaniu się ze Związkiem Radzieckim. Estonia, Litwa i Łotwa  są obecnie liderami pod względem wzrostu PKB, przy czym Estonia przegoniła Rosję już w 1996 r.
 
Kolejna tabela obrazuje jak kształtowała się gospodarka  Rosji, Białorusi i Mołdawii w l. 1991-2020

Przetrwanie narodu zapewnia nie tylko gospodarka, ale też -- ludność. A tutaj wyraźnie widać, że  wyniki (podobnie jak na całym świecie) są odwrotnie proporcjonalne do sukcesów gospodarczych. Im bogatszy kraj tym mniej ludzi. Od 1990 r. łączna populacja Litwy, Łotwy i Estonii zmniejszyła się o 25% (z 7,9 mln do mniej niż 6 mln). 
Kolejna tablica  pokazuje zmiany (1989- 2018): wzrost lub spadek (w procentach) oraz stan w 2018 (w mln)

Jak widać głodujący i targany konfliktami zbrojnymi Tadżykistan  ma 67,3% wzrostu ludności, a bogata Łotwa -- 27,75% ludności mniej. Dzieci do lat 14 w Turkmenii stanowią 35%, w Tadżykistanie -- 14%, w Kirgizji --31%, gdy w Rosji -- 16%, Na Ukrainie i Białorusi --15%, a na Litwie i Łotwie -- 14% Jak tak dalej pójdzie byłe republiki kaukaskie  osiągną więcej niż połowę ludności niszczonej chorobami i pijaństwem  Rosji. 
 A w Europie? Zniesienie zakazu promowania i reklamowania aborcji dla Niemców, przy zachęcaniu do gorącego witania  dzietnej  imigracji.  Ponieważ w demokracji o rozwoju kraju  decydują ludzie pewnie za czas jakiś dzieci nowych Niemców będą rządzić dziećmi dawnych Niemców. Ciekawe, czy w interesie nowej, czy starej ojczyzny.
 
 
 
 
 

Komentarze