Przejdź do głównej zawartości

Nowe horyzonty lotnictwa, czyli Anatolij Sierdiukow (i jego kochanka)


Anatolij Sierdiukow
Śledzimy na ogół Podsumowanie Tygodnia Andrieja Konstantinowa na portalu Fontanka, gdyż trafnie wskazuje tematykę  istotną dla Petersburżan i  nie tylko. Tym razem krytycznie odniósł się on  do nominacji byłego ministra obrony.   Rzeczywiście rosyjskie  media i Internet burzliwie  komentują nominację  Analtolija Sierdiukowa na przewodniczącego rady dyrektorów  Połączonej Korporacji Przemysłu Lotniczego – OAK.  Rosyjski przemysł lotniczy jak  na razie  słabo realizuje zamierzone cele, np. od 2000 roku powstaje samolot pasażerski MS-21 300, testowane są jego kolejne wersje lecz produkcja seryjna nadal pozostaje w strefie planów.  Latem 2019 ma polecieć już czwarty prototyp, a w 2001 r. – ruszyć produkcja seryjna. Nie lepiej jest z samolotami innych typów i wojskowymi.  Sankcje amerykańskie  dodatkowo utrudniły  Rosji proces budowy samolotów. Również infrastruktura – lotniska, remonty, obsługa  -- nie są budowane lub przy ich  tworzeniu  ujawnia się niegospodarność, oszustwa i wszelakie machinacje finansowe. Ostatnia kraksa na lotnisku Szerermietiewo to nie tylko błąd lotników, ale szereg innych czynników. Putin na początku 2019  roku zainwestował w OAK kolejne ponad 2 mld rubli i  wierzy, iż Sierdiukow rozprawi się z brakiem kompetencji i niegospodarnością w holdingu – wszystkie zaplanowane  samoloty będą  produkowane seryjnie i pokonają konkurencję, logistyka zacznie funkcjonować bez zgrzytów, lewe interesy będą ukrócone, jednym słowem lotnictwo cywilne i wojskowe mimo braku importu będzie rozwijać się i  funkcjonować bezbłędnie i wzorowo.
Jewgienia Wasiliewa
 Przynajmniej tak brzmi oficjalne uzasadnienie  tej nominacji.  Anatolij Sierdiukow był w latach 2007-2012 ministrem obrony. Przypisuje się mu rozprawę z poprzednim dowództwem, niechętnym modernizacji w wojsku,   przezbrojenie i unowocześnienie armii.  Zdymisjonowano go z powodu  machinacji finansowych, a ściślej wykorzystywania zasobów armii  do celów prywatnych, m.in. za sprzedaż nieruchomości należących do  wojska czy sfinansowanie przez armię budowy prywatnej drogi do letniskowej posiadłości zięcia. Bohaterką mediów stała się jego kochanka – Jewgienia Wasiliewa,  mianowana przez niego  szefem Departamentu Relacji Własnościowych – odpowiedzialna za  te wszystkie  machinacje.
Obrazy  Wasiliewej z autorką
 Ponieważ przy okazji procesu media bardzo ją lansowały,  pozostanie w naszej pamięci m.in. jako wykonawczyni  piosenki o różowych kapciuszkach, które jej podarował ukochany (poniżej).  Sierdiukow uniknął odsiadki, gdyż objęła go amnestia ogłoszona z okazji rocznicy uchwalenia rosyjskiej konstytucji.    Armię po Sierdiukowie przejął Szojgu, ale nasz bohater (po rocznej przerwie) awansował wysoko w biznesie  jako członek rad nadzorczych Rostiechu i innych  państwowych holdingów. Właśnie ostatnia nominacja (13 maja 2019) na szefa rady dyrektorów OAK oburzyła Rosjan, w tym  Konstantinowa.  Niechętny Miedwiedowiewowi Konstantinow,  premierowi przypisuje tę decyzję.   Przeciwnicy nominacji przypominają, że  Sierdiukow  był oskarżony o sprzedaż po zaniżonej cenie  wojskowych obiektów, a teraz znowu ma możliwość je sprzedawać.  Zastrzeżenia budzą jego kompetencje – nie orientuje się w specyfice przemysłu lotniczego  i nie zna się na infrastrukturze lotnictwa. Nie tylko nie poniósł kary za przekręty, jeszcze czekała go  oszałamiająca kariera w biznesie.  Putin liczy na jego  działania w roli  buldożera, który oczyści pole  i  zrealizuje ambitne założenia rządu, ryzykuje  --  utrwaleniem się przekonania, że elity  kryją korupcję u swoich i stoją ponad prawem.
  Przy okazji nie możemy pominąć  losów głównej bohaterki skandalu --  pięknej Jewgienii Wasiliewej.  Urodziła się w 1979 r. jako córka multimilionera producenta plastiku, m.in. części światłowodów.  Ze świetnymi wynikami ukończyła   prawo na uniwersytecie w Petersburgu. W 2006 roku wyjeżdża do Moskwy,  gdzie jako prawnik zdobywa posadę w dyrekcji kilku spółek, w 2009 r. już jest doradcą Aleksandra Biegłowa (z-cy szefa administracji Putina), a w 2010 r. -- doradcą prawnym Sierdiukowa  oraz szefem Departamentu Relacji Własnościowych w ministerstwie obrony.  W listopadzie 2012 na kanale tv Rossija 1 wyświetlono film A. Mamontowa Korupcja, którego była główną  bohaterką.  Media wyliczały jej majątek (parę mieszkań, luksusowy apartament 50 tys. kamieni szlachetnych, 19 kg złota), a ichniejszy Pudelek analizował intymne relacje z Sierdiukowem. Okazało się, że po zaniżonej cenie sprzedawała działki na terenach wojskowych. Straty państwa oszacowano na 6 mld rubli.   Zarządzono areszt domowy, (niezbyt zresztą rygorystycznie egzekwowany) oczywiście w jej luksusowych apartamentach. Przedsiębiorcza dama  zaczęła zarabiać nie oddalając się zbytnio od  domu  -- lansując kolekcję kosmetyków,  malując obrazy (w 2015 r. zorganizowano wystawę jej prac), pisząc wiersze i nagrywając klipy z piosenkami. Sąd skazał ją na 5 lat, z czego w więzieniu spędziła miesiąc. Obecnie, podobnie jak Sierdiukow, skoncentrowała się na biznesie -- m.in. posiada szereg salonów jubilerskich.      
   
Popisy wokalne p. Wasiliewej możemy usłyszeć i obejrzeć tutaj.


























Komentarze