Przejdź do głównej zawartości

Znikające fundusze emerytalne i ich wysocy opiekunowie


Minc i Kudrin

Dzisiaj oficjalnie opublikowano międzynarodowy list gończy za znajdującym się w Londynie  Borisem Mincem,  twórcą 01 Group, 01 Properties (firma developerska) i ex współwłaścicielem banku Otkrytie. Oskarżony jest o machinacje finansowe, które doprowadziły do bankructwa banku i przywłaszczenie znacznych sum.  Jeszcze w 2018 r.  Forbes oceniał majątek Minca na $1,3 mld. W 2012 r.  01 Properties kupiła centra biznesowe White Stone, White Square i in. Równolegle gromadził Minc fundusze emerytalne – 4,5 mln Rosjan wpłaciło 289,3 mld rubli  (stan na 30  grudzień 2017) na  fundusz Buduszczie, czyli Przyszłość. Pieniądze krążyły w skomplikowanym schemacie wzajemnego finansowania się banków tzw. pierścienia moskiewskiego, kredytów i obligacji, co skończyło się   koniecznością sanacji banków (m.in. Promswiaź, Pierieswiet, Otkrytie i Rostbank), długami 01 Properties i listem gończym za Mincem i jego synami. W sierpniu 2019 r. sąd nie  potwierdził umowy o anulowaniu kredytów 01 Group   w zamian za obligacje banków powiązanych ze strukturami Minca, ogłoszono bankructwo 01 Group Finance a Czajka zlecił kontrolę przepływów forsy. Sprawa ta ujawnia mechanizmy  finansowe i powiązania osobowe w Rosji.  Przewodniczącym rady dyrektorów  Niepaństwowych Funduszy Emerytalnych (NPF) Buduszczie  był Alieksiej Kudrin, wieloletni minister finansów. Jako szef rady dyrektorów NPF Błogosostojanie w 2015 r.  połączył je z funduszami Stalfond Minca. Powstał w ten sposób  największy Niepaństwowy Fundusz  Emerytalny --  Buduszczie.  Nauczymy Rosjan chronić pieniądze i pomnażać swoje wkłady, upowszechnimy wiedzę o finansach”  obiecywały reklamówki, mamiąc wysoką emeryturą w przyszłości. Za pieniądze ze składek emerytalnych Minc kupował wysoko oprocentowane papiery bankowe, a i banki i Minc angażowali się w ryzykowne operacje.  W efekcie owe fundusze zostały obciążone długami.  Gdy grunt stał się niepewny, w 2018 r.,  Kudrin wycofał się z posady dyrektora NPF Buduszczie  --  przyjął  funkcje szefa Izby Obrachunkowej   odcinając  się od związków z Mincem i jego finansami (w nowej roli popierał reformę emerytalną, co z jego punktu widzenia dość oczywiste).
Minc i Czubajs
Drugim wysoko postawionym opiekunem Minca był Anatolij Czubajs,  prywatyzator firm radzieckich w  latach 1991-1996 (57% biznesu przeszło wówczas w ręce prywatne). Obecnie  Czubajs kieruje RosNANO – czyli dysponuje ogromnym budżetem państwowym na rozwój nanotechnologii.  „Współpracę” Minca z Czubajsem  dokumentuje w sieci opozycyjny dziennikarz i polityk -- Oleg Łurje.  W 2010 r. Czubajs kupuje  za 30 mln rubli  250 ha  nieużytków w obwodzie twerskim , dzieli  na 3 części i każdy sprzedaje po 136 mln rubli, czyli zarabia ok. 378 mln. Ziemię tę kupiła od niego firma Biznes Inwest Minca, zaprzyjaźnionego od lat z Czubajsem.
Dowód zakupu jednego z 3 nieużytków przez Czubajsa od firmy Minca
I tak nikomu niepotrzebne nieużytki zmieniły się w    $30 mln na legalnym prywatnym koncie Czubajsa.  Z kolei w 2012 roku Czubajs kupuje w okolicach wsi Pieriedełka ziemię i w ciągu 2 lat buduje tam   nowoczesną willę za $23 mln. Pieniądze  na tę inwestycję zarejestrowanej w Szwajcarii firmie  SFO KONCEPT AG    (należącej do Czubajsa, od 2013 r. zaś  do jednego z jego ludzi) pożycza zarejestrowana na  Cyprze firma   01 TRUST Services limited, należąca  do  syna Borisa Minca.  SFO KONCEPT (już nie Czubajsa)  zostaje z długami, zaś   willa przeszła na  zabezpieczenie  kredytu wziętego u  syna Minca (jeżeli to on a nie Czubajs jest rzeczywistym posiadaczem owej pożyczającej  firmy cypryjskiej, w co wątpi Łurje).
Willa za miliony dolarów
 Przypominamy, że na skutek tych machinacji   NPF Buduszczie, czyli fundusz na które wpływały składki milionów Rosjan,  wchodzący w skład aktywów  Minca tylko  w 2017 r.  stracił 2,7 mld rubli.  
 Sposób prowadzenia rozliczeń przez wysokich urzędników Rosji  dokumentuje Łurje na przykładzie   owej nanotechnologii, którą zarządza Czubajs. Uzyskane kredyty lokuje on na jakiś czas na wysoki procent w obligacjach państwowych, a uzyskany zysk prezentuje jako efekt produkcji.
  Jak sprawa się skończy? Boris Minc  mieszka w Londynie, jest z pochodzenia Żydem  – aktywnym  członkiem stowarzyszeń żydowskich i rady rabinów, ma obywatelstwo Malty i UK, a jego synowie – Izraela, tak że trochę zabezpieczył się przed  aresztowaniem.  Alieksiej Kudrin ma zapewniony immunitet -- 6-letnią kadencję w Izbie Obrachunkowej, Czubajs na razie nie jest oskarżany. A fundusze emerytalne? A bo to tylko w Rosji znikają? No i ta zbieżność nazwisk.  Nasz Hilary Minc wygrał swego czasu „bitwę o handel”, rosyjski Borys ma większego pecha.  Media opisują historię jego wzlotu i upadku – od najlepszego dyplomu na swoim roczniku, doktoratu z matematyki, docentury na uczelni przez miliardy, sławę, mecenat sztuki (stworzył muzeum rosyjskich impresjonistów)  do międzynarodowego listu gończego. Nota bene, nas zdziwiła informacja, że MGU miało swego czasu numerus clausus dla Żydów i mimo świetnych wyników nie przyjęło Minca -- studiował w Iwanowie.

Poniżej:  jak RosNANO zarabiało na obligacjach bankowych, a nie na produkcji:

Komentarze