Przejdź do głównej zawartości

Dmitrij Bosow -- samobójstwo, przypadek czy zabójstwo?


Szóstego maja 2020 r. przez rosyjskie media przewinęła się wiadomość o samobójstwie Dmitrija Bosowa, miliardera, jednego z głównych oligarchów rosyjskich, którego majątek oceniano na  $1,1 mld (86 miejsce w Rosji).  Bosow  mieszkał po sąsiedzku z Putinem, był sponsorem i graczem  słynnej Nocnej Ligi Hokeja, w której grają  najważniejsi politycy Rosji z Putinem i Szojgu na czele. Bosow to też szef Rady Dyrektorów grupy Ałłtek, twórca grupy Sibantracit, światowy lider wydobycia antracytu i przetwórstwa węgla koksującego oraz kopalni WostokUgol, a także sponsor centrum architektury i dizajnu – Artplay i sponsor paru fundacji dobroczynnych.   Majątek zaczął zdobywać w latach 90-tych. Po ukończeniu MGTU im. Baumana, czyli politechniki moskiewskiej (elektronika, technika laserowa) wraz z rówieśnikami stworzył firmę PIF, sprzedaży techniki komputerowej. 
Zarobili jednak 5 mln rubli  nie na sprzedaży komputerów, lecz kupionych tanio a sprzedanych drogo  plastrów na przeziębienie. W 1994 r. Bosow uzyskał kredyt $6mln na dostawę rud do fabryk metalurgicznych; w 1997 kupił 25% akcji Krasnojarskiej Fabryki Aluminium,  w latach 1994-1997  kierował moskiewskim działem Trans-World Group. TWG nadzoruje połowę rosyjskiej metalurgii.; w 2004 r. zainteresował się złożami ropy naftowej  (firma Vostok Oil, potem – West Siberian Resources), od w 2008 r. – rozpoznaniem złóż  i wydobyciem na Sachalinie; w 2018 stworzył grupę Sibantracit  która z czasem  połączyła Sibirskij Antracit,  Razriez Wostocznyj,  i Razriez Kijzasski;  w 2017 r. zainicjował wydobywanie węgla w Arktyce, w w 2018 roku zainwestował  w Kaliforni w biznes legalnej marihuany.  Chwalił się, że w ciągu roku na marihuanie zarobił pół mln USD,  czyli więcej niż na rosyjskim węglu. Do maja 2019 r. żył w USA, wrócił gdyż anulowano mu wizę. Bosow  sfinansował w 2015 r. kupno przez Demjana Kudrjawcewa Wiedomosti. Był to jeden z punktów jego konfliktu z Sieczynem, który miał ambicję nadzorowania zawartości  tej gazety. [I rzeczywiście obecna redakcja usuwa treści krytyczne wobec polityki Sieczyna].  Trup Bosowa     ujawniono w jego posiadłości w Usowie, w sali gimnastycznej zamkniętej od środka,  z  przestrzeloną czaszką i pistoletem Glock 19 gen4  w pobliżu.  Czy jednak było to samobójstwo?  A jeżeli to co je spowodowało?  Młody (52 lata), wysportowany,   energiczny i bogaty przedsiębiorca, mający liczne ambitne  plany i realizujący nie mniej liczne projekty, w dodatku przesadnie bojący się zarażenia koronawirusem (robił testy, brał lekarstwa, realizował kwarantannę) nie pasuje do wizji samobójcy.  Podzielamy zdanie rodziny, że coś tu nie gra.  Dziennikarze tłumaczą, że samoizolacja i bezruch mogły załamać wiecznie aktywnego człowieka, a lekarstwa mające go chronić przed wirusem – dziwnie zadziałać, przed śmiercią  demonstracyjnie   nie rozstawał się z pistoletem, jednym słowem, że mu „odbiło” z powodu izolacji.. 
 Rodzina i przyjaciele -- że nosił ten pistolet nie bez powodu i jeżeli nawet popełnił samobójstwo to pod naciskiem osób trzecich, które nie zostawiły mu wyboru.  Bardziej prawdopodobne wydaje się to drugie.  Zabójstwo było nagminna metodą przejmowania aktywów w latach 90-tych. Mówi się o „górach trupów” na przełomie wieków. W 1995 r. Bosow cudem uniknął kuli snajpera, w 1997 r. – prowadzono go na rozstrzelanie, którego też uniknął nieomal cudem.  Chodziło o akcje Fabryki Aluminium w Krasnojarsku (KrAZa), a zleceniodawcą zabójstwa był niejaki Jurij Kołpakow (notabene, żyjący na wolności do dziś). Na liście Kołpakowa był też stronnik Bosowa – Genadij Drużinin.  W sprawę nabywania  akcji KrAZa zamieszany był Bykow, jak i Bierezowski, również z podejrzanym samobójstwem. Bosow i Lew Czernyj swoje akcje aluminium sprzedali w 2000 r., ale pozostały  biznes kusił konkurencję.   Gdy FSB w 2019 r. postawiła zarzut nielegalnego wydobycia w Arktyce – Bosow zaproponował Rosatomowi  kupno swoich firm. W 2020 r. głośne stało się zwolnienie dyrektora VostokUgla – Aleksandra Isajewa „za machinacje”. Głośny był konflikt (sprzed 4 lat) Bosowa  z Sieczynem. Kupnem Sibantracitu zainteresowany był Eduard  Chudajnatow, eks generalny dyrektor Rosnefti,  spory dotyczyły ceny.  Przeciw naciskom Sieczyna Bosow szukał wsparcia u Szojgu i przez niego u Putina.  Legenda głosi, że to pierwszy człowiek, którego nie dotknęła zemsta Sieczyna.  Czyżby wykpił się rezygnacją ze wspierania  finansami Wiedomosti?  Komitet Śledczy i FSB zaczęły interesować się serią zabójstw z przełomu wieków, aktywa i projekty Bosowa miały kluczowe znaczenie finansowe i gospodarcze. Nafta, arktyczny szlak, marihuana to pola minowe, gdzie ściera się wiele interesów.  Dla wyjaśnienia tej sprawy kluczowe znaczenie ma kto  przejmie imperium miliardera.   Ewentualni zabójcy musieli być pewni bezkarności, a więc mieć zaplecze w służbach siłowych i na szczytach politycznych  Jest to też pewien komunikat dla polityków i oligarchów, bo pewnie im trudno uwierzyć, że Bosow zwariował z powodu miesiąca samoizolacji w epoce internetu, gdzie można aktywnie działać nie wychodząc z domu.  Hipoteza dotycząca samobójstwa budzi tyle wątpliwości, że ostatnio oficjalnie sugeruje się nieostrożne obchodzenie się z bronią. Hipotezy zabójstwa czy szantażu nikt nie podejmuje.                                                                                                                                   

.

Komentarze