Przejdź do głównej zawartości

Sytuacja staje się dynamiczna...

 

Jak wspominaliśmy w poprzednim poście,  Rosji zaczął zagrażać krach giełdowy w związku z masową
wyprzedażą akcji czołowych firm. Indeksy RTS i MosBirżi  zmalały  (odpowiednio o –5,6%; -3,6%) do poziomu sierpnia, co oznacza największy spadek licząc od kwietnia 2020 r.; m.in. spadły ceny akcji  Yandexa (o -8,3%), Sbierbaka (-5,2%), Moskiewskiej Giełdy (-4,9%) i Gazpromu (-3,7%). Przyczyn upatruje się w przewidywaniu ataku zbrojnego Rosji  na Ukrainę na początku 2022 r. i tzw. czarnym pijarze na Zachodzie . Niejasna jest sytuacja długów Rosnano, nie udało się nawet zahamować spadku  cen akcji kopalni złota, choć jeżeli złoto utrzyma cenę $1820 za uncję ich wartość wzrośnie. Inflacja, kolejny atak covidu w Rosji,  dodatkowo uderzają w gospodarkę. 

 W kwestii ropy naftowej wytworzyły się dwa konkurencyjne bloki państw.  Rosja  działa w ramach uzgodnień OPEC+, zakładających obniżanie wydobycia do końca 2021 r. W przeciwnym bloku  – są USA,  Chiny, Japonia, Korea Płd, Wielka Brytania i chcą dołączyć Indie.  Decyzją Bidena na rynek trafi 50 mln baryłek z rezerw strategicznych, swoje rezerwy obiecały też uruchomić  pozostałe kraje tego bloku. OPEC+ nie zamierza zwiększać wydobycia, a Pieskow nie omieszkał podkreślić, że Rosja zawsze dotrzymuje zobowiązań wobec OPEC+.   
 
Po zapowiedziach Bidena dot. uruchomienia rezerw strategicznych  ceny na ropę spadły o 10% i się ustabilizowały.  Wraz ze spadkiem temperatur wzrośnie zapotrzebowanie na gaz, którego ceny na rynku europejskim już są niebotyczne i szybko rosną. Sytuacja zależeć będzie m.in.  od rozwoju pandemii  (Austria, Niemcy, Francja, Holandia przewidują lockdown, co zmniejszy zapotrzebowanie na benzynę, z kolei poluzowanie ograniczeń uruchomi linie lotnicze) i od temperatury w zimie, czyli światowego zapotrzebowania na  ropę i gaz.

 Uciekając przed wyprzedażą akcji rosyjskich aktywów, władze zaczęły intensywnie ratować Rosnano. Firma oficjalnie zawiadomiła, że  uzgodniła z  wierzycielami i właścicielami pakietów akcji „możliwe scenariusze restrukturyzacji  długów” i zapewniła, że jej zobowiązania objęte są państwowymi gwarancjami. Agencja Fitch uznała, że jest to test, jakie rząd skłonny jest ponosić straty związane z ryzykiem inwestycyjnym. W 2020 r. zdymisjonowano  Anatolija Czubajsa, który od 2008 r. kierował Rosnano. Pisaliśmy o tym (post Odeszła wraz z Anatolijem Czubajsem pewna epoka z 3.12.2020)  zapowiadaliśmy, że lokowanie pozyskanych kredytów w wysoko oprocentowane obligacje rządowe raczej skończy się długami. Prorocy jacy, czy co?

 Notabene, nanotechnologie to pieśń przyszłości, a najlepsze są nadal utarte ścieżki przeszłości – Indie zatwierdziły kontrakt na $590 mln na zakup licencji na produkcję i zakup  680 tys. karabinków kałasznikowa AK-203 (w tym 70 tys. wyprodukowanych w Rosji) i na początku 2022 r. uruchamiają  produkcję indyjską. (Przy okazji: portal rbk przypomniał, że Indie w 70% uzbrojone są w sprzęt rosyjski, np. m.in. pod koniec 2018 r.  podpisano kontrakt wartości $5,43 mld na zakup kompleksów S-400 Tryumf). 

 Nie bardzo wiadomo  kto tu jest z kim połączony interesami, a kto ma je sprzeczne i w jakim zakresie.  Bóg wie, jak w tym wszystkim odnajdą się Niemcy i UE z jej biurokracją,  czy wzrost cen produktów importowanych z Europy nie skłoni Rosji do uspokajania kryzysu na naszej granicy itp. Pytań i scenariuszy jest więcej. Sytuacja  w pełni dynamiczna…

 

Komentarze

Prześlij komentarz