Przejdź do głównej zawartości

Bułgarska Akademia Islamu nad Wołgą



Obchodziliśmy niedawno  (niezbyt hucznie)  rocznicę  chrztu Polski, Rosjanie mają rocznic religijnych  więcej. Po chrzcie Rusi upamiętnionym przez  Kreml rozpoczęciem budowy monumentalnego  (i dość koszmarnego artystycznie) pomnika Władimira I (ja Władimir Tobie Władimirowi…)   wbudowano kamień węgielny, (a ściślej srebrną kapsułę z napisami   wzywającymi do miłości między narodami w językach tatarskim, rosyjskim, angielskim i arabskim)  pod budowę Bułgarskiej Akademii Islamu – teologicznej placówki naukowo – badawczej, która poziomem ma dorównać najwybitniejszym uczelniom światowym.  Polakowi w głowie się kręci – bułgarska akademia  islamu w rosyjskim Tatarstanie nawołująca do wielonarodowości i wieloreligijności,  pobłogosławiona przez odradzającego w Rosji  prawosławie Putina, jak by nie było przywódcy Rosji z nadania KGB, organizacji przez pół wieku niszczącej po równo cerkwie i meczety oraz zabijającej duchownych. Akademia ma powstać w  Bułgarze Wielkim, czyli na głuchej wsi (98 mieszkańców), położonej 140 km od Kazania w dorzeczu Wołgi i Kamy.  W wieku VII-XV na tych terenach zlokalizowane było potężne państwo – Bułgaria Wołżańsko-Kamska, którego stolicą był  Bułgar Wielki. 
XIII wieku, jak wszystkie okoliczne i dalsze tereny podbili je Mongołowie, pod ich niewolą państwo  przetrwało do XV w.
 21 maja 922 r.  po uzyskaniu zgody z kalifatu Bagdadu uznano w  Bułgarii Wołżańsko-Kamskiej islam za religię państwową, ba  w 1000 roku istniał już tam sławny   w całym ówczesnym świecie  Dom Wiedzy, czyli akademia teologiczna islamu. Z meczetami  pokojowo współistniały   świątynie chrześcijańskie.  Obecnie wieś nazywana jest  Bułgarem Świętym i parę razy w roku z okazji  muzułmańskich  świąt religijnych, a zwłaszcza 21  maja,  gości kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, głównie Tatarów.  
 Zachowały się fragmenty wielkiego meczetu i minaret z XIII w., mauzoleum wschodnie (zdjęcie obok)
i północne (zdjęcie po lewej), ruiny pałacu chanów, w tym kilka tzw.  izb oraz Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. W ostatnich latach wybudowano nowy meczet i odnowiono cerkiew (zdjęcie poniżej). W 1969 r. z pieniędzy budżetu federalnego rozpoczęto zakrojone na szeroka skalę wykopaliska  (ich teren obejmuje 380 hektarów) tworząc kompleks archeologiczny ukazujący dawną zabudowę , liczne dzieła sztuki i przedmioty  użytkowe. W meczecie znajduje się relikwia -- największy egzemplarz Koranu (strony 1,5 x 2 m). Cały teren wykopalisk i zachowane budynki wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.  
 W tym roku kolejną rocznicę przyjęcia islamu obchodzono z rozmachem – święto religijne, modły i pielgrzymki (ponad 60 tys. przybyłych, głównie Tatarów)  połączono z uroczystościami państwowymi i rodzajem festiwalu (walki rycerskie, rękodzieło, prelekcje historyczne).  Nie zabrakło przedstawicieli władz republiki z prezydentem Tatarstanu na czele.  Wprawdzie nie było Putina, ale wszystkie rządowe rosyjskie serwisy informacyjne pisały i o uroczystościach i o planach budowy Akademii.  
 Przekazywana w przemówieniach i prasie idea jest prosta – parafrazując „niech się Tatarzy modlą,  uznają władzę Rosji, szanują prawosławie i wierzą w Allacha”,  byle im się nie marzył kalifat Rosja,  tatarski Krym, jednolitość religijna, islam jako religia państwowa  i szariat dla wszystkich. Obok zdjęcie tzw. czarnej izby (pałaty).
 

Komentarze