Przejdź do głównej zawartości

Ermitaż i afery korupcyjne




Pod koniec marca 2017 r.  (28.03) Petersburg zbulwersowała sprawa zatrzymania  Artioma Nowikowa a następnie jego tatusia – Michaiła Nowikowa. Młodszy jest dyrektorem wydziału inwestycji, restauracji i budowy ministerstwa kultury, jego ojciec – zastępcą dyrektora Ermitażu ds. budowy.  Wg Fontanki aresztowania były odpryskiem z tzw. afery restauratorów zabytków (w ramach której aresztowano byłego  szefa Nowikowa -- B. Mazo), sprawy monopolu BałtStroja i biznesmena Dmitrija Michalczenko oraz paru innych biznesmenów. Kontrakty na budowę i restaurację zabytkowych budowli  zawierał z firmami eks z-ca ministra kultury -- G. Pirumow, współpracowali z nim przy tym – B. Mazo i O. Iwanow. 

Artiom Nowikow
Artioma Nowikowa FSB zabrała do Moskwy, a w jego mieszkaniu przeprowadzono rewizję. Jednak ministerstwo kultury już nazajutrz (29.03) zdementowało wiadomość o aresztowaniu A. Nowikowa skarżąc się na „niski poziom dziennikarstwa”. Widocznie panowie z wydziału ds.  walki z przestępstwami ekonomicznymi FSB przerwali wykład i zabrali Artioma w celach towarzyskich.
Michaił Nowikow


  Gorzej potoczyły się sprawy z Michaiłem, tatusiem Artioma.  Już jako były wysoki funkcjonariusz partyjny,  na przełomie wieków, budował zaporę dla ministerstwa obrony, przy czym zarzucano mu wówczas zawyżanie kosztów i malwersacje na sumę 450 mln.    Gdy okazało się, że ministerstwo kultury po roku 2004  na zabytkowe  budowle przeznaczyło  8 mld rubli  nasz bohater zmienił miejsce zatrudnienia i jako doradca ministra kultury decydował o przeznaczeniu tych zasobów. M.in.  nadzorował program „Ekonomiczny rozwój Petersburga", a od 2010 r.  został wicedyrektorem Ermitażu ds. budownictwa.  Firmie  Intarsija zlecił (bez konkursu) prace na 6 mld rubli, a następnie przy budowie budynku Ermitażu w Staroj Dierewni zatrudnił Eskiz, następcę firmy Strojimpuls, którą wiązano z korupcją przy budowlach min. obrony. Eskiz wziął 2 mld rubli, ale kontrakt zerwano, bo nie skończył prac. W 3 fazie prac na budynkiem Ermitażu w Staroj Dierewni wydano kolejne 5 mld rubli, z czego 3,6 mld dostała firma Mechstrojtrans (MST), powiązana z holdingiem Nikity Kolesnikowa.  Struktury powiązane z tym ostatnim  znane były w kraju od dawna z niespłaconych kredytów i niezrealizowanych celów.   Ermitaż awansem wypłacił  MST 1 mld rubli, z czego do końca marca wykonano prace warte  245 mln,  przy czym podwykonawcom nie zapłacono. Michaiłowi Nowikowowi przedstawiono zarzut kradzieży 42 mln rubli.  Jak na razie zasądzono areszt domowy.  Jeśli chodzi o rekonstrukcję  Rezerwowego (zapasnogo) budynku Pałacu Zimowego Ermitażu gdzie  prace w imieniu Ermitażu zamawiał Michaił Nowikow  naczelnym wykonawcą mianowano Bałtstroj. Budowę wyceniono początkowo na 2,4 mld rubli i przewidziano na lata 2012-2014. W budynku miały się mieścić laboratoria i administracja.  Zlecenia jednak  nie wykonano a w marcu 2016 r.  aresztowano zleceniodawcę -- Pirumowa oraz szefostwo Bałtstroja.  Zarzuty dotyczyły zawyżenia cen oraz wad konstrukcyjnych – ściany nasiąkały wodą.



Komentarze