Przejdź do głównej zawartości

"Dzień za półtora" czyli humanizm po rosyjsku


·      Pod koniec lipca przyjęto w Rosji i już zaczyna wchodzić w życie ustawa  dzień za półtora”.  Ustawę tę wniesiono do Dumy w 2008 roku, a więc na zatwierdzenie czekała aż 10 lat.  W sierpniu zatwierdzono ostateczne  poprawki i zaczęto  proces jej wdrażania. Wbrew opiniom mediów nie jest to amnestia,  choć rzeczywiście w jej wyniku,  jak głosi prasa,  „Władimir Putin przedterminowo zwolni ponad 14 tys więźniów, wśród nich -- sprawców głośnych przestępstw.” 
     Ustawa 73983-5 zmienia przelicznik zaliczenia do kary czasu spędzonego w areszcie. Dotąd każdy dzień spędzony przed procesem w areszcie był traktowany jak dzień odbytej kary więzienia. Ustawodawcy wyszli z założenia, że warunki w aresztach są o wiele surowsze niż w więzieniu, gdzie ludzie chodzą na spacery i mogą robić wiele rzeczy niedozwolonych w areszcie, dlatego 1 dzień w areszcie będzie traktowany jak 1,5 dnia w więzieniu. W końcowej formie Ustawy uwzględniono różne rodzaje więzień i aresztu. Ustawa dotyczy więzień „ogólnych” (obszczewo reżima) i domów poprawczych, nie dotyczy karnego osiedlenia w oddalonych miejscach (tu przelicznik wynosi 1 do 2 dni) oraz ciężkich więzień i przestępstw – tu pozostaje stary przelicznik 1 do 1. Inaczej też przelicza się areszt domowy – za dzień aresztu pół dnia więzienia. W wyniku tej ustawy automatycznie zmniejszono wyroki, zwłaszcza ludziom, których uprzednio długo przetrzymywano w aresztach, niekiedy znanych potem powszechnie z głośnych procesów. 14 tys. więźniów w najbliższych dniach rzeczywiście wróci do domów. Miedzy innymi są to: 
  • ·         Anatolij Zak, właściciel klubu Kulawy Koń, przez którego zaniedbania wybuchł pożar (156 ofiar). W 2013 r. po głośnym procesie sąd skazał go 10 lat kolonii karnej.
  •  Aleksandr Kukowjakin. Skazany w 2005 r. za celowe bankructwo kombinatu mikrobiologii w wyniku którego ze wspólnikami (dyrektorem i księgowym) uzyskał ponad 2,6 mln rubli. Udało mu się zbiec za granicę – dzięki różnym kruczkom prawnym  w więzieniu spędził tylko  rok.
  •  Iwan  Obuchow, spędził w więzieniu 2 lata.  Zamieszany był za sprawę  (z 2014 r.) dostarczenia do Jekaterinburga bananów z kokainą    oraz sprawy korupcyjne.
  • ·      Igor Nowosiełow. Wymuszał haracze grożąc pistoletem, napadł na taksówkarza
  • ·    Wasilij Derjugin. Ukradł 1,5 mld rubli ze składek spółdzielni mieszkaniowej Inwestor-98.  Dzięki  skróceniu wyroku wyjdzie już dziś na wolność.
Jak wynika z tego, dość  przypadkowego,  wykazu zamieszczonego w mediach na wolności znajdą się nie tylko i nie głównie, ludzie skazani za drobne przestępstwa. Ustawa nie dotyczy „terroryzmu” więc np. skazanych z tego paragrafu  za komentarze i reposty w Internecie czy nieszczęsnego Sencowa.
 P.S.Tak przy okazji. Gdy sprawdzaliśmy  dane nt. tej ustawy pokazywało się ogłoszenie "jesteśmy specjalistami ds. przestępstw kryminalnych. W czym możemy ci pomóc?"

Komentarze