Przejdź do głównej zawartości

Kariera w czasie wojny


 

Roman Kopin
Prasa rosyjska odnotowała jako istotny fakt polityczny  dymisję Romana Kopina,  gubernatora Czukotki* i zastąpienie go przez Władisława Kuzniecowa, byłego  wicepremiera w rządzie ŁNR. Parę  słów wyjaśnienia. Czukocki Okrąg Autonomiczny (CzOA) jest słabo zaludniony (50 tys. mieszkańców), ale ma rozwinięty przemysł wydobywczy, wysokie PKB, niskie bezrobocie, wysokie płace. Czukotkę rozwijał miliarder Roman Abramowicz (obecnie pod sankcjami), jego człowiekiem był też dotychczasowy gubernator.  Kopin sprawnie zarządzał regionem i  dobrze porozumiewał się z zewnętrznymi i wewnętrznymi elitami, dzięki czemu wygrywał wybory na gubernatora  (w 2013 r. -79,8% głosów; w 2018 - 57,8%) i przez  15 lat utrzymał stanowisko. Oficjalnie poczuł się zmęczony wieloletnią  pracą na jednej posadzie, mniej oficjalnie -- również problemami Abramowicza. I nie o niego tu chodzi.  Zasadniczą kwestią jest, czy Putin przewiduje kolejne  zmiany na stanowiskach gubernatorów i jaki stosuje mechanizm wyboru nowych  szefów regionów czasach wojny, czyli wojskowej  operacji specjalnej (SWO). Za zagrożone uważa się obwody dalekowschodnie, np. fatalnym zarządcą jest  gubernator obwodu Magadanu.

Władisław Kuzniecow
Trudno go jednak zwolnić, bo wyznaczył go Kreml. W każdym razie sytuacja z jednej strony wymaga zmian tzn. dostosowania się do czasu wojny, z drugiej - stabilizacji.

 Jakie Putin  przewiduje kryteria wyboru gubernatorów dobrze obrazuje obecna nominacja. Władisław Kuzniecow  karierę zrobił  pracując w zarządzie  holdingu naftowo-gazowo-chemicznego SIBUR,  następnie w latach 2009-2012 awansował na wicegubernatora Obwodu Kurgańska. Dobrowolnie jako ochotnik,  zgłosił się potem do pracy w  ŁNR, gdzie pełnił rolę pierwszego zastępcy jej szefa, czyli "gławy" republiki. Putin, jak to podkreślił przy nominacji, docenił jego sukcesy w zakresie integracji nowych terenów z Rosją - ekonomicznej, prawnej i finansowej. Liczyła się też towarzysząca mu opinia  sprawnego finansisty i technokraty.  Kuzniecow na Czukotce nigdy w życiu nie był. Nominację odczytano jako sposób na szybki awans. - Praca nad   sprawną integracją nowych terenów - ŁNR, DNR, obwodu chersońskiego i Zaporoża - zaowocuje przyspieszoną ścieżką kariery. W Czukotce poprzednia władza też pochodziła z zewnątrz, więc  Kuzniecow nie powinien napotkać na opór miejscowych elit.  Musi znaleźć nowych protektorów,  jako że Abramowicz ma problemy wynikające z sankcji.  Putin awansując Kuzniecowa   jasno określił swoje oczekiwania i wskazał drogę do  kariery w strukturach władzy. 

Wasilij Anochin

 Nie ucichły rozważania nad dymisją gubernatora Czukotki, gdy Putin zwolnił Aleksieja Ostrowskiego,  szefa obwodu smoleńskiego. Stanowisko przejął po nim  Wasilij Anochin.  Było to o tyle zaskakujące, że kadencja zwolnionego  gubernatora  kończyła się dopiero w 2025 r., poza tym Ostrowski był jednym z dwóch przedstawicieli LDPR na tym stanowisku. Anochin zajmował stanowisko w strukturach federalnych, specjalizował się w kwestiach integracji nowych terenów z Rosją. To zadecydowało pewnie o awansie młodego (39 lat) urzędnika. No i wybory prezydenckie - Putin (wg mediów) usuwa "słabe ogniwa", aby wzmocnić pozycję przed wyborami.

Poniżej odsyłamy do jednego z art. na ten temat.

.Artykuł z Niezawisimoj Gaziety

*Z dowcipów o Czukczach, równie popularnych, jak odpowiedzi Radia Erywań

Czukcza, delegat na zjazd KPSS

Płochyj czełowik był car-batuszka...

on Alasku amerikancam prodał...

A Czukotki ne prodał... 

Komentarze