Przejdź do głównej zawartości

Wojna w zwierciadle sondaży

 Badania niezależnych sondażowni (Chroniki i Extreme Scan ) różnią się pytaniami i wynikami od


wykonanych przez  państwowy VCIOM. - Przez Yandex i odsyłacz kanału Viorstka dostępne są te pierwsze, ostatnie wyniki badań VCIOM cytuje Niezawisima Gazieta.  Socjolodzy agencji Chroniki i Extreme Scan przez 2 lata 2022 do 2024  nie tylko prowadzili badania sondażowe ale też dyskusje, wywiady  i spotkania w  różnych grupach. Zgodnie z ich wynikami wojnę ludzie w Rosji z czasem uznali za obiektywną rzeczywistość - konieczną, bezalternatywną, nawet  niekiedy korzystną (rozwój własnej produkcji, zyski finansowe).  Przestali rozmawiać i myśleć o wojnie. Poza groźbą mobilizacji, obecnie  nie obchodzi ona większość  ludzi, nie jest tematem rozmów i dyskusji mimo iż wszyscy bezpośrednio lub pośrednio  zetknęli się z jej ofiarami. Tylko 6-8% badanych śledzi medialne komunikaty i relacje z SWO, 60% badanych nie chciałoby nawet  dostawać informacji na ten temat.  Wśród obaw, wojna plasuje się niżej niż zdrowie i dochody.

 Pytano też  co dobrego osobiście da badanym ewentualne  zwycięstwo Rosji.  42% wymieniło powrót do

pokoju, 32% - satysfakcję  moralną. Radość z nowego terytorium ucieszy tylko 3% badanych. Zwycięstwo postrzegano w wymiarze symbolicznym: "Będziemy zwycięzcami; Rosjanie nie znają porażek". 

Respondenci pytani, czy podtrzymaliby decyzję Putina o wycofaniu wojska z wojny, czy nie, wcale nie są jednomyślni.  Wycofanie wojska przez prezydenta  poparłoby  40% badanych, a na początku lutego nawet 49%. 

  Inaczej rysuje się sytuacja wg badań rządowego instytutu badania opinii -VCIOM. Zgodnie z ich badaniami  wojnę popiera aż  68% respondentów, sprzeciwia się jej - 19%, przy czym wzrosła liczba popierających (65% rok temu) i spadła przeciwników (z 25%).  Czyli wyniki są niezgodne z prezentowanymi przez  agencje Chroniki i ExremeScan, 


  VCIOM m.in.  pyta respondentów "Czy każdy powinien starać się o zakończenie wojny? Czy  każdy powinien żyć wg zasady wszystko dla frontu?".  Na pierwsze pytanie odpowiedziało pozytywnie 72%  (19%)negatywnie), na drugie odpowiednio 64% i 28%.  Oczywiście końca wojny chcą  również jej przeciwnicy, pytanie VCIOM  ma jednak potwierdzić poparcie polityki Kremla.   Władza wyraźnie chce przestawić kraj na zbrojenie i przygotować obywateli do dalszej wojny. Służy temu też porównanie SWO i WOW (Wielka Wojna Ojczyźniana, czyli II światowa). Putin wręcz mówi, że SWO to wojna narodowo-wyzwoleńcza i ojczyźniana. O tyle to skuteczne, że aż 78% osób przekonanych o podobieństwie obu wojen  chce teraz  dalej wojować, natomiast wśród zwolenników pokoju tylko 3% dostrzega podobieństwo między tymi wojnami.

Omówienie badań Chroniki, Extreme Scan ;Badania VCIOM



Komentarze