Przejdź do głównej zawartości

Płaton i strajki tirowców




Sprzeciwiamy się systemowi Płaton
W listopadzie 2015 r.  w Rosji wprowadzono system Płaton, który najogólniej mówiąc sprowadzał się do znacznego podwyższenia  opłat drogowych dla tirów o wadze 1,2 T poruszających się po drogach federalnych.  Jego wprowadzenie od początku spotkało się sprzeciwem kierowców zrzeszonych w licznych organizacjach, a  na 27.03. 2017 r., po kolejnym wzroście opłat,    zapowiedziano strajk w co najmniej 9 rejonach kraju. Duże kampanie dysponują w Rosji  30% rynku przewozów; 70% to prywatni właściciele tirów i bagażówek i właśnie oni najwięcej tracą na  regulacjach Płatona.

Tirowcy i wojsko w Manas
 Do protestu mogą się przyłączyć taksówkarze Petersburga.  Pod koniec marca Miedwiediew nieco zmniejszył opłaty ale ogólna suma akcyzy, podatku drogowego i innych opłat powoduje, że dla małych firm prywatnych  interes przestaje się opłacać.
 Rankiem  31.03    w Masie (w Dagestanie) wojska Rosgwardii i OMON otoczyły obóz tirowców, którzy mieli zamiar jechać do Machaczkały nie wpuszczając i nie wypuszczając z niego nikogo Nazajutrz mieli przyjechać posłowie Dumy celem rozmów.  Strajkujący chcą doprowadzić do odczuwalnego braku towarów w sklepach, aby ludzie przestali wyłącznie patrzeć na ekran telewizora. Tłumaczą: „przemysł w republice upadł, za kółko siadają ludzie z paroma fakultetami, bo nie ma pracy,  niedostępne są kredyty. W republice 90% przewoźników to osoby prywatne. Gdy bazy upadły mężczyźni  zaczęli sami odpowiadać za sprzęt. Dzięki nim rozwinęła się gospodarka w całym kraju.” Strajkujący żądają rezygnacji z Płatona i dymisji rządu. 
Masa. Żołnierz na tle tirów
Dziś aresztowano w obozie tirowców, w  Masie, dziennikarzy Nowoj Gazety.  Wojsko otaczające obóz  2.03 nieco się od niego  oddaliło  zabierając  sprzęt bojowy.  Tiry nadal  blokują drogę łamistrajkom na szosie Rostow-Baku (towary z Iranu i Azerbejdżanu). Rząd mówi o zatrzymanych tirowcach z kamieniami i koktajlami Mołotowa zastraszających łamistrajków, ale nikt w to nie wierzy.
Władze republiki  zaproponowały (2.03) kierowcom rozejście się i opracowanie nowej wersji Płatona.  Kierowcy przegłosowali swoje postulaty  – zmianę systemy opłat Płatona i podatku drogowego. W proteście uczestniczy ponad 4 tys. aut. Tekstom z Nowoj Gazety  towarzyszą liczne komentarze dagestańskich internautów. Ludzie  nie mają złudzeń co do  „grabiących naród, chciwych znienawidzonych szczurogębów”, jak określają ukochanych przywódców, jednak nie wierzą w sukces  akcji.  Nikt też nie wierzy w rzetelność wyborów, a zmiana Miedwiediewa na Rogozina?  Ktoś stwierdził „W razie zagrożenia władzy  będą strzelać do bezbronnych ludzi” I pewnie ma rację!

Komentarze