Przejdź do głównej zawartości

Szczęście czeka nas nie za górami lecz w Rosji...



Szczęście nie za górami...
Jak głosi napis obok „Szczęście nie jest za górami”. Oczywiście jest w Rosji. Badania ankietowe WCIOM (Państwowy Instytut Badania Opinii Publicznej) wykazały, że obecnie w Rosji osiągnięto największy od 1990 r. historyczny wręcz  poziom osobistego szczęścia.  Liczba osób zdecydowanie szczęśliwych wzrosła z 32% do 39%. Wg respondentów również otaczają ich  szczęśliwi ludzie (35%), nieszczęśliwych w otoczeniu jest mniej – 12%.  Obywateli cieszy przede wszystkim ich rodzina i dzieci. O nieszczęściu decydują – choroba, bezrobocie.  Tak więc mamy w Rosji obecnie 39% ludzi zdecydowanie szczęśliwych, 46% -- raczej szczęśliwych; 9% zdecydowanie nieszczęśliwych i 4% raczej nieszczęśliwych.  W porównaniu z 2016 r. liczba zdecydowanie szczęśliwych wzrosła z 32% do 39% więc aż o 7%. Aż 58% badanych uważa, że wśród ich znajomych przeważają osoby szczęśliwe. Globalny indeks szczęścia oszacowano na 65%
.A ukochani przywódcy?
W jakim stopniu Rosjanie dowierzają     Miedwiediewowi (Lewada)

Miedwiediew niestety jest obecnie niepopularny – wg ostatniego sondażu  Lewady 45% chce jego dymisji,   poparcie spadło mu  drastycznie. Wierzy mu w pełni tylko 3% badanych, zdecydowanie  nie wierzy 19% ; w zasadzie wierzy 30% i w zasadzie nie wierzy 33%, gdy np. w 2009 r. w pełni wierzyło 21%, a w zasadzie – 48% . A  co na te rewelacje Kreml? Pieskow orzekł, że rząd analizuje wyniki sondażu, rzeczniczka premiera -- że jest to fałszywy obraz opracowany przez wrogów  na zamówienie polityczne, komuniści chcą głowy premiera. 
 Natomiast Putin nadal jest powszechnie kochany: wg Lewady 42%  respondentów postrzega go pozytywnie, 44% -- neutralnie. Cenią go jednak  nie za ekonomię, ale  gotowość bojową wojska i wzrost pozycji Rosji w świecie. Wierzy weń 72%; nie wierzy – 19%. Trochę to mniej niż w 2007 (wierzyło 80%, nie wierzyło –12%). 
A emocje?  10% badanych  --  kocha go namiętnie, 32% -- lubi, 27% -- nie może powiedzieć o nim nic złego, 17% nie wzrusza się ani negatywnie, ani pozytywnie. Antypatię wzbudza u 6%, niechęć u 1%, wątpliwości u 6%, a nic dobrego nie zauważa 4%. Co się Putinowi nie udało?  Walka z korupcją (32% badanych) i podniesienie poziomu życia (32%)                                                      

Komentarze