Przejdź do głównej zawartości

Jak zwalczyć konkurencję w resortach siłowych


generał Drymanow

Jak rozwalić konkurencyjną strukturę w tzw. resortach siłowych i uderzyć w jej szefa, gdy ów szef cieszy się wsparciem oficjalnych mediów i takich polityków jak prezydent i premier, studiował z prezydentem, poza tym struktura liczy 21 tys. członków i ma lojalne wobec siebie szefostwo w wielu regionach? W Rosji to realne.  Możemy się tego dowiedzieć śledząc trwającą od 2016 roku rozwałkę słynnego Komitetu Śledczego Rosyjskiej Federacji (SKR).  Za sprawą stoi  grupa zarządzająca FSB oraz prokuratura generalna Czajki. Najwyraźniej  postanowiono wykończyć szefostwo  SKR i  uderzyć w jego ambitnego szefa Aleksandra Bastrykina. Opisywaliśmy niedawno tę iście kryminalną historię z mafią w tle w dwóch poprzednich postach, a  teraz (od 19 lipca) toczy się kolejny, wielce pouczający,  proces przeciw pułkownikowi  Aleksandrowi Łamonowi.  Pokazuje on wyraźnie, że nie chodzi ani o łapówkę, ani o  kontakty z mafią  ani o zabójstwa ale rozgrywkę w służbach  i decyduje o jej wyniku  kto po jakiej jest stronie. Od Łamonowa wymagano przyznania się i, co główne, wkopania wyższego w hierarchii służbowej pułkownika – Michaiła Maksimienko. Ten z kolei też powinien przyznać się do korupcji  i zeznawać przeciw kolejnym kolegom z szefostwa SKR.
pułkownik Łamonow
  Znaczną część obecnego procesu utajniono, w ogóle nie rozpatrywano sprawy wzięcia łapówki przez oskarżonego Łamonowa, „bo się przecież przyznał” .  Maksimienko postanowił bronić siebie i SKR i nie wsypywać szefostwa Komitetu Śledczego RF więc milczał  i  z miejsca przegrał -- skazano go na 13 lat kolonii karnej, Łamonow – odwrotnie --  oskarżał Maksimienko i kolegów i  wyraźnie (mimo pokrzykiwań prokuratora) może liczyć na zwolnienie warunkowe i unikniecie więzienia.   Z całą pewnością wyrok na Łamonowa  nie będzie miał nic wspólnego z Kodeksem Karnym RF przewidującym za łapówkę tej wysokości co najmniej 8 lat więzienia. Pani adwokat podkreśliła, że „dzięki jego zeznaniom udało się w pełni zrekonstruować mechanizm korupcji w szefostwie SKR”, czyli aresztować  zarząd konkurencyjnej organizacji . Po przekwalifikowaniu przestępstwa z bardzo ciężkiego na ciężkie i  zaliczeniu aresztu na poczet kary Łamonow prawdopodobnie nie w ogóle nie trafi do więzienia. Natomiast nie wróżymy dobrze dla szefa  moskiewskiego działu SKR – generała Aleksandra Drymanowa -- generał nie chce zeznawać przeciw kolegom i szefowi i chce się bronić sam. 

Drymanow za kratami
Ponieważ nie uniknął aresztowania  -- los jego i całego SKR wydaje się przesądzony.   W latach 2007-2011  kolega ze studiów Putina – Bastrykin --  był zastępcą prokuratora generalnego, a SKR działał  w ramach prokuratury generalnej. W 2011 r. SKR zmienił się w niezależną strukturę i dopóki dogadywano się z innymi służbami nie było mowy o aferach.  Pewnie Komitet Śledczy powróci do prokuratury, a Bastrykin co najmniej  straci stanowisko.






Komentarze