Przejdź do głównej zawartości

Grupa trzymająca władzę w Rosji, czyli Politbiuro 2.0




Jeden z najbardziej znanych ośrodków analitycznych Minczenko Konsalting  (Minchenko Consulting) opublikował raport Politbiuro 2.0. Na podstawie  wypowiedzi ekspertów ds. polityki, naukowców, polityków i analiz własnych ustalono skład  grupy trzymającej władzę”  oraz główne tendencje rozwoju polityki i gospodarki Rosji.  Powyżej przedstawiamy  grafikę obrazującą omawiane przez   Michenko Colsunting zmiany kadrowe w Biurze Politycznym w latach 2017-2019.
W perspektywie miga już  nam 2024 rok, czyli koniec prezydentury Putina. Jakimś wariantem przekazania przez niego prezydentury  jest wzór kazachski, czyli ograniczenie pełnomocnictw nowego prezydenta, przy zachowaniu wpływów starego.  W każdym razie od lat, niezależnie od oficjalnej struktury władzy, tak naprawdę rządzi Rosją grupa osób bezpośrednio związanych z Putinem, władających ogromnymi zasobami,  niezależną  władzą w swoim zakresie działania  oraz własną siecią wpływów,   czyli tzw. Biuro Polityczne, przy czym jego skład nieco się zmienia w czasie.  W czerwcu 2019 r.  tworzą go N. Patruszew (szef Rady Bezpieczeństwa), S. Sobjanin (mer Moskwy) i D. Miedwiediew; wojsko prezenują: S. Szojgu, S.Czemiezow  (szef Rostechu) i Ju. Kowalczuk; koncerny: A. Rotenberg, I. Sieczin, G. Timczenko; i na koniec (konkurujący ze sobą)  przywódcy resortów siłowych: Bortnikow-Bastrykin, Zołotow- Ziniczew,  I. Czajka (prokuratura generalna) i dowódcy struktur CzwK.   Do Politbiura wrócił Timczenko, który obecnie odpowiada za  drogę północną mającą łączyć Chiny z Europą. Wyraxnie Putin traktuje te zamierzenia priorytetowo. Wiąże się go finansowo z miliarderem Michelsonem i grupą Kowalczuków. Natomiast pozycję stracił  marszałek dumy  Wjaczesław Wołodin.  Niezbyt mocna jest też pozycja Miedwiediewa, którego ludzi  (braci Miegomiedow) aresztowano i któremu przypisywane są niepopularne reformy. Ogólnie zauważono wzrost  roli sektora państwowego i kumulację zasobów kraju w jego ramach kosztem przedsiębiorstw prywatnych oraz osłabienia pozycji władz lokalnych.  Członkowie Politbiura  2.0  odpowiadają za całe obszary  gospodarki krajowej,  nadzorują krajowe ministerstwa jak też działania na arenie światowej, takie jak  handel  bronią, sojusze gospodarcze i gra polityczna w punktach zapalnych (Syria, Wenezuela, Afryka, Bliski Wschód, Ameryka Łacińska) i działania  wobec mocarstw (USA, UE, Chiny). W zasadzie na arenie światowej Rosja nie poniosła ostatnio jakiejś zasadniczej klęski – utrzymała wpływy, oficjalnie nie oskarżono jej  o sterowanie wyborami w USA, korzysta z wojny gospodarczej między mocarstwami, kontroluje kraje WNP. Gorzej wygląda sytuacja krajowa. Niepopularne reformy, kłopoty demograficzne, korupcja  i biednienie społeczeństwa spowodowały spadek notowań  rządu,  zauważony przez wszystkie  sondażownie --VCIOM, FOM i Levadę. Każdy członek Politbiura 2.0 stara się poszerzyć swoje oddziaływanie i udowodnić, że nie można ufać niezależnym prywatnym przedsiębiorcom, dlatego     w zasadzie zniszczono banki nie związane z interesami Sieczina, Kowalczuków, Rotenbergów i Czemiezowa. W resortach siłowych Putin dba o  ich wzajemną konkurencyjność.  W walce o wpływy wykorzystuje się informację medialną i anonimową oraz siłowików.  Wiadomo, że można  stracić  status „niedotykalności".
  Światowe tendencje – wzrost nastrojów antyestablishmentowych  i tzw. populistycznych – nie omijają Rosji, przy czym  formalne  partie opozycyjne nie maja większego poparcia społecznego. Dotychczasowe metody walki z opozycją trochę wyczerpały swój potencjał, co stawia przed władzą  nowe wyzwania. Stworzono   przestrzeń do powstania nowego ruchu i nowych przywódców.  Modna na świecie i w Rosji walka z ociepleniem klimatu i ruch zielonych stanowią dla rządzących w Rosji kolejne wyzwanie.     Poniżej  grafika Minchenko Consulting  przedstawiająca  zakres wpływów (w podziale na resorty) członków Biura Politycznego 2.0   (zielony kolor), kandydatów na członków (granatowy) oraz  członków Komitetu Centralnego czyli właściwie  decydentów. Dobrze obrazuje hierarchię władzy oraz obszary odpowiedzialności członków Politbiura 2.0

















Komentarze