Przejdź do głównej zawartości

Pagoda generałów i Kadyrowa

 

 

W połowie lipca b.r. Centrum Kultury Mjanmy (dawnej Birmy)  w kompleksie Etnomir w Obwodzie Kałuskim  odwiedzili generałowie – Ming Aung Hlajng, premier i dowódca sił zbrojnych Mjanmy, oraz Aleksander Fomin,  wiceminister obrony Rosji. Przypomnijmy, w 2017 roku w Mjanmie dokonano czystek etnicznych na muzułmańskich Rohindża  -- mężczyzn zabijano, domy palono, a kobiety z dziećmi i samotne sieroty uciekały do Bangladeszu, masowo ginąc po drodze i w prymitywnych obozowiskach. W 2021 r. w wyniku zamachu wojskowego władzę przejęła junta. Nowe władze nie zaprzestały prześladowań,  rozszerzyły je   na opozycję, ścinając głowy przeciwnikom politycznym. Hlaingowi towarzyszył, wspierający za obu rządów prześladowania Rohindża,  przywódca duchowy buddystów z Mjanmy, mnich  Aszyn  Nijanissara.  Obaj generałowie  podziwiali  w centrum kopię stupy słynnej pagody Schwedagon. Zacytujmy (za Niezawisimoj Gazietoj) generała  Fomina  „ Dzisiejsze wydarzenie jest bardzo ważne dla zachowania etnicznej, kulturowej i  historycznej tożsamości (ros. identicznosti) nie tylko narodu Mjanmy, ale wszystkich narodów. Jestem przekonany, że posłuży  wzmocnieniu przyjaźni Między Rosją a Mjanmą oraz między naszymi siłami zbrojnymi.”
 Pagoda  Schwedagon

Zapowiedziano też wrześniową wizytę Ławrowa w Mjanmie. 
 Nasuwa się parę wątków.  Wyraźnie  Fominowi   przy zachowaniu  kulturowej tożsamości „słowianskogo mira”  na Ukrainie przyświecają  wzory Mjanmy.    Jak się  ma ta słowiańska tożsamość  do promowania ośrodków buddyjskich w Rosji? A zwłaszcza jak się  ma  przyjaźń z Mjanmą do wielomilionowej rzeszy Muzułmanów?  W 2017 roku Kadyrow  marzył, aby  Mjanmę za prześladowania Rohindża  zniszczyć atomem i organizował wiece protestów. Business is business, a  wzór czystek etnicznych też w obecnej sytuacji bezcenny. 
  Etnomir

 Rosja buduje w Mjanmie elektrownię atomową, a o bazie wojskowej z wyjściem na ocean indyjski też można z generałem porozmawiać.   Kadyrow już  w 2017 r.  zrozumiał, że bycie sługą Putina jest ważniejsze od braci w wierze.

 Przy okazji, w Rosji działa parę centrów buddyjskich, przy czym przeważa Mahajana, odmiana buddyzmu powszechna w Mongolii i Tybecie. W Mjanmie i  Azji (Sri Lanka, Kambodża, Chiny, Laos, Tajlandia) wyznawana jest Therawada. Oba odłamy w Rosji współistnieją bez zgrzytów.

Komentarze