Przejdź do głównej zawartości

Lenin na Wałdaju

Na XX spotkaniu klubu Wałdaj w Soczi 71-letni Putin prezentował się znakomicie. Odmłodzony o 10 lat, tchnący energią, wyglądem świetnie reklamował rosyjskich lekarzy, kosmetologów i twórców wizerunku. Promieniał przy tym optymizmem i nie stronił od żartów. Wszystkie cele Rosja osiąga! Dowiedzieliśmy się też, po raz kolejny, co myśli o komunizmie i Leninie. W 2024 roku Rosja doczekała się stulecia  mauzoleum Lenina, ciekawi nas jak tę rocznicę  uczci Putin, bowiem mimo jego niechęci do wodza rewolucji, kult Lenina ma się w Rosji dobrze. Przejrzeliśmy wyniki ulicznej ankiety i wpisy kilkuset internautów z 2021 roku. Powszechnie pamiętano o dniu urodzin Lenina (24 marzec) i nawet młodzi ludzie doceniali (lub przeceniali) jego wkład w rozwój Rosji i świata i oburzali się pytaniem ankietera (kim był Lenin - szpiegiem czy rewolucjonistą?) 

Lenin żył, żywy, będzie żyć?
Na Wałdaju Dajan Dżajatilleka, komunista ze Sri Lanki (dyplomata, były ambasador w Moskwie) zarzucił Putinowi, że niby deklaruje on walkę z imperializmem, a nie docenia wkładu bolszewizmu i Lenina w pokonanie imperialistów, zwycięstwa na imperializmem w Korei Północnej, Chinach, Wietnamie.

 W odpowiedzi Putin przypomniał, że choć kodeks moralny komunizmu nie ustępuje biblii, bolszewicy rozstrzelali rodzinę cara, zamordowali ponad 10 tys duchownych oraz tysiące Rosjan. Hasłem Lenina było rozstrzelanie możliwie największej liczby ludzi: im więcej, tym lepiej.

Prezydenta głównie oburzała jednak leninowska koncepcja federacji, która w 1990 r. umożliwiła rozpad ZSRR. Przypomniał, że pokój zawarty z Niemcami przez bolszewików, nie pozwolił Rosji wykorzystać ich pokonania w pierwszej światówce. Terytorium Donecka Lenin, zdaniem Putina, bezpodstawnie włączył do Ukrainy, aby nie przeważało w niej rolnictwo, interes partyjny przedkładał nad narodowy. Gdy rozpadła się partia, rozpadło się więc  i państwo.

 Wszystko to może i prawda, ale co z muzoleum? Nie tylko jest otoczone kultem, jeszcze UNESCO wpisało je do światowego dziedzictwa kultury. Redakcja Sobiesiednika sugeruje, że można je rozebrać i wraz z Leninem przekazać do siedziby UNESCO. Ale i z tym mogą być problemy, bo Wiaczesław Wołodin (marszałek dumy) właśnie domaga się opuszczenia przez Rosję UNESCO. Chodzi o...Bajkał. Rosjanie sobie wymyślili ustawę (już jest w pierwszym czytaniu) umożliwiającą całkowite wycięcie tajgi wokół Bajkału. Ich właśni uczeni uważają to za pomysł kiepski, ze względu na zniszczenie ekosystemu i możliwość obsuwów błotnych, ale Wołodin grzmi "nie będą nam wrogie państwa niczego dyktować! 

W Polsce kult Lenina pozostał w wąskich kręgach lewicowych,  o czym świadczy popularność jaką  zdobyła piosenka "ludowa" 

 "A Ty maszeruj, maszeruj, głośno krzycz: Niech żyje nam Wołodia Ilicz! (refren)

Pewnego razu zapytała mnie dziewczyna dlaczego ty nie przypominasz mi Lenina?

Dziś w telewizji nie wystąpi zespół Breakout, bo rząd  radziecki znów na program by narzekał

Dziś w Poroninie żyje jeszcze taki baca co Leninowi zsiadłym mlekiem leczył kaca.  

Odsyłamy więc do pieśni biesiadnych, oto kolejna z wersji

 pieśni weselne

 

Komentarze