Przejdź do głównej zawartości

Nowa Rosja



Bohaterowie Nowej Rosji
Na portalu W Polityce pan Piotr Skwieciński zaprezentował barwną opowieść o szabli donieckiego watażki Motoroli.  Po wielu przygodach owa relikwia trafiła do Muzeum Noworosji w Petersburgu.  Pozostaje nam odesłać do przygód  związanych z muzeum opisanych przez P. Skwiecińskiego i  zająć się cudem jakim jest  koncepcja tego muzeum,  jako  „narodowego centrum sztuki nie mającego w Rosji analogów”. To jedyne  w kraju Muzeum Noworosji działa w Petersburgu  od 9 maja 2015 r. jako placówka  prywatna.
Autografy gości muzeum i bohaterów walk o Nową Rosję
  Założycielem jest German Władimirow i  jego towarzysze broni --  uczestnicy  walk na Ukrainie  oraz ludzie „nieobojętni na sprawę Donbasu”. Finansowane jest z funduszy prywatnych, zbiórek pieniężnych i zatrudnia wolontariuszy.  Twórcy podkreślają, że muzeum ma służyć prezydenckiemu programowi patriotycznego wychowania młodzieży (2016-2020), organizować akcje dla szkół związane z wojna w Donbasie, koncerty rockowe, wieczory poezji oraz wystawy wyjazdowe.  Jak pojmowane jest  wychowanie patriotyczne Noworosji i o jakie eksponaty chodzi?  

Tablica rejestracyjna auta
 Tematyka skupia się na zwycięstwach i stratach wojskowych (i nie tylko) po 1991 roku: w Czeczenii, Donbasie i Syrii. Są zdjęcia ofiar katastrofy samolotu Tu-144 nad Morzem Czarnym, planuje się wojenne ekspozycje dotyczące walk rosyjskich oddziałów ochotniczych w Abchazji i Jugosławii. Eksponatów zgromadzono ponad tysiąc.  Najwięcej dotyczy ludzi, którzy zginęli w Donbasie – zdjęcia, pociski, fragmenty munduru, rzeczy osobiste, waluta. Takie relikwie wojenne..

Są i trofea   – kaski, epolety, mundury pokonanych bojowników Dudajewa walczących o  niepodległość  Czeczenii  oraz rzeczy i sztandar bojowników ISIS zdobyte w Syrii. Jest i o nas – Unii Europejskiej.   Dyrektor muzeum – Władimirow mówi  „Oto kącik poświęcony „ „Europejskim wartościom” które  wejdą do każdego domu, gdy uda im się pokonać przedmurze rosyjskiego świata – Donbas. To jednak nigdy nie nastąpi, bo Donbas jest z żelbetonu”. No więc wreszcie rozumiemy o co z tym wychowaniem patriotycznym chodzi -- rosyjscy  bohaterowie zginęli broniąc zagrożonego ducha rosyjskiego  przed agresją krajów Unii Europejskiej. Wśród eksponatów widzimy np. tablicę rejestracyjną ukraińskiego auta, która na odwrocie ma oznaczenia jednego z krajów  UE.  Ma stanowić dowód na  wspieranie przez państwa  Unii Ukrainy. To  my, Europejczycy  chcemy Rosjanom narzucić swoje pozorne wartości i zniszczyć ich tożsamość. Odsyłacz od strony www muzeum m.in. prowadzi nas do programu wyborczego byłego ministra obrony Doneckiej Republiki Ludowej -- Igora Striełkowa. Celem prowadzonych teraz  walk jest włączenie całej Ukrainy, a co najmniej jej południowo-wschodnich obszarów do Rosji. Tylko w ramach Rosji mieszkańcy mogą  uzyskać pełnię zadowolenia, przynajmniej według Striełkowa.






Komentarze