Przejdź do głównej zawartości

Finowie mają nadzieję zdobyć Kojwisto?

Za Fontanką prezentujemy kolejny epizod z relacji rosyjsko fińskich. Rzecz dotyczy wspaniałego rosyjskiego miasta Primorsk w obwodzie leningradzkim, czyli dziury niemożebnej, brudnej, szarej, rozwalającej się i bez perspektyw za to z plamami nafty na zalewie. Otóż sąd uznał za tzw. samowolkę postawienie tam  płyty granitowej upamiętniającej Finów poległych w II wojnie światowej i nakazał ją usunąć.  Starali się o to od początku lokalni hiper patrioci rosyjscy, a zadecydowały słowa Putina. Na niedawnym spotkaniu z weteranami z racji   przerwania blokady Leningradu powiedział, że blokadę wspierali żołnierze wielu państw Europy, ale "Rosja jako silnie tolerancyjna,  nigdy tego im nie wypominała".

 Primorsk przed wojną nazywał się Kojvisto i należał do Finlandii. Jego obywatele zostali zmobilizowani i w 1939 r., w  obronie ojczyzny walczyli z ZSRR.  Ponieważ Finowie  chowają poległych żołnierzy w ich rodzinnych miastach, a Kojvisto w l. 1941-46 było fińskie, obok luterańskiej kaplicy św. Marii Magdaleny  utworzono cmentarz, na którym z honorami  pochowano 200 Finów. Oczywiście po włączeniu do Rosji miasteczko przemianowano, cmentarz zlikwidowano, w kaplicy zrobiono Dom Kultury, potem muzeum regionalne.  Społeczność lokalna znalazła się w Finlandii. Pamiętała o poległych  przodkach. W 1992 r.  fińska rzeźbiarka, Ajła Saało,  postawiła tam pomnik Krzyż i Żagiel. Krzyż miał symbolizować wszystkich poległych -- Rosjan, Finów, żołnierzy i cywilów -- żagiel  -- przyjaźń obu  narodów. Dwa lata temu Finowie postanowili dodatkowo  uczcić poległych przodków tablicą. 

Wynajęto firmę rosyjską, opłacono jej pracę i w 2019 r. postawiono postument granitowy czczący poległych  fińskich bohaterów. I ten obecnie zlikwidowano.

 Oczywiście lokalni  hiper patrioci walczą teraz  o zlikwidowanie rzeźby,  symbolu pokoju z Finlandią, ale  wg nich,   rzekomego podarunku od Finów i pomnika  "sławiącego sojuszników Hitlera, którzy zabijali naszych przodków, a także  symbolizującego, dopiero obecnie w pełni zrozumiałe, terytorialne nadzieje społeczności Kojwisto na odzyskanie ich miasta".   Zamieszczono ponad  200 komentarzy internautów.  Prezentują cały wachlarz opinii -- od uznających tę nieszczęsną tablicę za hańbę narodową, a redakcję za potwory moralne po potępienie akcji niszczenia grobów.  Ktoś smętnie zauważył, że trwa zabawa narodowa w wymianę pomników w zależności od linii partii.

Uroczysty pogrzeb żołnierzy fińskich



Obecny Primorsk

Komentarze