Przejdź do głównej zawartości

Rosjanie z optymizmem patrzą w przyszłość

 

 

 Nowy Rok 2023 , Moskwa

Pisaliśmy o optymistycznym nastawieniu Putina, ostatnie badania opinii publicznej wskazują, że pozytywne nastawienie wodza podziela  rosyjski naród. Mobilizacja przykryła codzienne trudności, które teraz,  z perspektywy jakiejś  tam możliwości zagłady kraju, wydają się ludziom nieistotne.  Nie wypada przecież  w sytuacji wojny koncentrować się na  osobistych problemach.  Wyniki badań w miarę niezależnej Lewady,  państwowego  VCIOM i FOM są zbliżone. Najważniejszą sprawą dla 46% badanych przez Centrum Levada jest obecna wojna, a potem – mobilizacja, nie trudności ekonomiczne.

 Aż 72% respondentów nie zna nikogo, kto stracił pracę (w styczniu było to 63%). 49% nie narzeka na pogorszenie się sytuacji materialnej (rok wcześniej – narzekało 54%) – Wg VCIOM,  aż dwukrotnie zmalała liczba osób uważających, iż istnieje wysoka inflacja (w styczniu – 65%; w grudniu – 32%), odwrotnie, więcej osób za tylko umiarkowany uważa   wzrost cen  (23%;40%). Ciekawe, że bank centralny  przeciwnie -- dostrzega wysoką inflację i zmienia stopy procentowe . Ogólnie Rosjanie nie traktują ubiegłego roku  jako rok gorszy niż przeciętny.  Wg FOM    źle oceniało 2020 rok  76% respondentów; obecny – 57%; nieudanym dla siebie – 40%, gdy w 2020 r.  – 56%.

Nowy Rok 2023
To optymistyczne nastawienie obywatele przenoszą na 2023 rok.  Po optymistycznych wypowiedziach Putina wzrósł o15 p.p. (z 22% do 35%) stopień zaufania do polityki Kremla; więcej jest też pod koniec  roku  zadowolonych z obecnej polityki socjalnej (31-44%) niż niezadowolonych (24-35%). Emeryci są szczególnie pozytywnie nastawieni.  W realu możemy stwierdzić, że plany Putina deklarowane na początku kadencji (długość życia, wzrost gospodarczy, nauka, cyfryzacja itd. ) w 2024 r. nie będą zrealizowane, nie wpłynęło to jednak na ocenę rządu przez ludność. Nie tylko VCIOM, lecz i Lewada  zauważają przewagę optymizmu Rosjan i uznanie za priorytet sytuację kraju, a nie trudności ekonomiczne.  Trzeba przyznać, że dodatkowe wypłaty i  niskie   bezrobocie, sprzyjają optymizmowi.  Mobilizacja zwolniła miejsca pracy,  żołnierze w statystykach są odnotowywani jako zatrudnieni, powstają warsztaty i fabryki zbrojeniowe,  w Rosji zawsze ukrywano bezrobocie przez zmniejszanie czasu pracy i płac.   

 

Komentarze