Przejdź do głównej zawartości

"Dzień D" w Petersburgu



W Petersburgu dziś stanął kolejny pomnik, tym razem pisarza -- Siergieja  Dowłatowa , w dniach 2-4 września br., w związku z jubileuszem 75-lecia jego urodzin  ogłoszono  też w tym mieście  „Dzień D”. Z kolei  od 2015 roku pod koniec września w obwodzie Pskowskim obchodzony jest "międzynarodowy" „Dowłatowfest”  łączący liczne imprezy i konkursy.  We wsi Bieriezino tego obwodu już w 2014 r. otworzono  muzeum pisarza w domku, gdzie mieszkał w 1977 r.,  w przyszłym roku na ekrany kin rosyjskich ma wejść film o nim w reżyserii Aleksieja Germana- Młodszego , jego imieniem nazwano nagrodę dla młodych, zdolnych pisarzy Petersburga,  w Nowym Jorku w 2014 r.  nazwano jego imieniem jedną z ulic.  W odróżnieniu od pozostałych imprez tego typu to  nie  jest działanie odgórne, władze raczej starają się skanalizować obchody i dołączają do „gotowych” projektów społecznych.

  W Petersburgu miasto nie dało nawet jednego  rubla, a  całe uroczystości zorganizowali i sfinansowali miejscowi inteligenci z trudem utrzymujący się z niewysokich pensji oraz koledzy i przyjaciele pisarza. Pomnik stworzył, przy pewnym współudziale kolegów,  znany rzeźbiarz Wiaczesław Buchajew  parę lat temu  i bezskutecznie starał się o pozwolenie umieszczenia go w przestrzeni publicznej. Władze zasłaniały się przepisem, że pomniki można stawiać danej osobie  co najmniej 30 lat po śmierci, a Dowłatow zmarł w 1990 roku.

 Nacisk społeczny i tysiące podpisów złagodziły stanowisko, choć na razie 700 kg pomnik stanie bez postumentu (przy ulicy  Rubinsztejna nr 23, gdzie przez parę lat mieszkał Dowłatow). „Dzień D.”  obejmie imprezy w wielu miejscach  Petersburga – w muzeum sztuki współczesnej –  otwarto wystawę  fotografii  Niny Ałowert  „Dowłatow i jego krąg” (zob. zdjęcie: Dowłatow z Brodskim) oraz ilustracji do książek pisarza, W kinie Anglert – pokaz filmów, wykłady i dyskusję „ Pokolenie Dowłatowa – kompromis jako strategia”.  Wycieczka „śladami pisarza”  obejmuje miejsca, gdzie się uczył i mieszkał, w  Aleksandryjskim Teatrze można uczestniczyć w dyskusji z przyjaciółmi Dowłatowa, przewidziano tez liczne koncerty jazowe. Jednym słowem duża grupa   Petersburżan pamięta i kocha Dowłatowa, a w Rosji ma on opinię ostatniego powszechnienie czytanego autora z 3 fali emigracji. Kim jest  Dowłatow, dlaczego jest powszechnie czytany i kochany, choć raczej nie trafi do  obowiązkowych lektur szkolnych, bo ani biografia nie taka, ani utwory. Dlaczego  na ogół protestujący przeciw uszczęśliwianiu ich pomnikami Petersburżanie sami postawili mu pomnik?  O tym w kolejnych postach.Bo i życie pisarza i skandale z Dowłatowfest są warte przypomnienia.

Komentarze