Przejdź do głównej zawartości

Połowa badanych Rosjan chce jednak powiedzieć "Goodbye Lenin" ...


 
  21 stycznia 1924 r. w wieku 53 lat zmarł Władimir Illicz Lenin (na zdjęciu poniżej kolejka osób składających zmarłemu  hołd). Z tej okazji  Wiesti  zaprezentowały okolicznościowy materiał na temat jego pośmiertnych losów. Zgodnie z obecną interpretacją, Stalin planował zastąpienie religii prawosławnej Leninem w roli Boga stwórcy, siebie obsadzając przy tym w roli cara. Zacytowano członka KC ZSRR Leonida Krasina, który wierzył, że jako święte miejsce pielgrzymek  „mauzoleum Lenina przeważy Mekkę i Jerozolimę”. W latach 1953-1961 mauzoleum gościło już dwóch lokatorów – Lenina i Stalina, a nawet myślano o utworzeniu na ich cześć panteonu bohaterów.  Stalina jednak w końcu  pochowano, a projekt (jak z ulgą podały Wiesti) – szczęśliwie upadł. Obecnie, wprawdzie nikt nie ośmieliłby się  rozpowszechniać w Rosji  
  polskiej  piosenki, której jedna ze zwrotek  głosi „wczoraj z wycieczki przyniesiono mi trofeum, czerwone ucho ukradzione z mauzoleum”,  jednak po uznaniu przez Putina bolszewików  za zdrajców Rosji entuzjazm rocznicowy zmalał prawie do zera, czemu dają wyraz rządowe Wiesti.. Przypomniano w  nich, że do dziś działa przy mauzoleum laboratorium, którego utrzymanie kosztuje rocznie tyle, co wybudowanie luksusowego przedszkola. Laboratorium podlega Wszechzwiązkowemu Instytutowi Ziołolecznictwa, jego zadaniem jest wyłącznie  zapewnienie dobrego wyglądu  zwłok Lenina oraz  wykonywanie zleceń z innych krajów. Zabalsamowało m.in.  sekretarza Międzynarodówki Komunistycznej, przyjaciela Stalina, Georgi Dymitrowa (biedaka wyrzucono z mauzoleum na cmentarz w 1990 r., a mauzoleum zburzono w 1999 r.), (poniżej Dymitrow ze Stalinem).    

 Komunistycznego przywódcę Mongolii Charlogijna Czojbalsana,(mauzoleum zburzono i Czojbalsana pochowano w 2005 r.),  Józefa Stalina prezydenta Czechosłowacji Klementa Gottwalda (laboratorium źle wykonało pracę i nieszczęśnika w 1962 r. skremowano; na cmentarz trafił w 1990 r.), prezydenta Wietnamu Ho Chi Minha (na zdjęciu z marynarzami z NRD)

 i wodza Korei Północnej  Kim Ir Sena   (na zdjęciu obok uroczystości upamiętniające wodza).  Dwaj ostatni nadal odbierają hołdy w mauzoleach. Co do Lenina zdania są podzielone. Wiesti zwracają uwagę, że oprócz drogiego laboratorium sporo kosztuje utrzymanie budynku i ochrona. Odnotowano parę prób rozbicia  szkła oraz dwa zamachy terrorystów-samobójców (1967 i 1973 r.), które spowodowały kilka ofiar cywilnych. Przeprowadzona w 2011 r. ankieta dotycząca pochowania Lenina, obejmująca pół mln osób i opublikowana  pod znamiennym tytułem „Goodbye Lenin”  przyniosła wyniki połowiczne – co druga osoba była za likwidacją mauzoleum. Choć – jak twierdzą Wiesti – władze państwowe i działacze społeczni nie ustają w wysiłkach, by jednak wodza rewolucji normalnie pochować, sentyment do niego przechował się w znacznej części społeczeństwa i  mauzoleum jest nadal otwarte. Cóż widocznie początkowa zwrotka  owej bezbożnej w opinii Stalina (i nie tylko) polskiej piosenki „pytała ciągle ukochana mnie dziewczyna, dlaczego Ty nie przypominasz mi Lenina” na poważnie utrwaliła się  w mózgach rosyjskich niewiast.
  












Komentarze